10.06.2016 13:03

Jakie są najlepsze systemy multimedialne w autach?

Coraz ważniejszym elementem nowoczesnych samochodów jest nic innego, jak system multimedialny, będący już niemal standardowym wyposażeniem każdego modelu.

Jakie są najlepsze systemy multimedialne w autach?
foto: materiały prasowe

Od jego działania zależy bardzo dużo. W końcu współczesne trendy nakazują projektowanie bardziej minimalistycznych wnętrz, nieprzeładowanych dużą liczbą przycisków. Naturalnie więc, większość dostępnych funkcji obsługuje się za pomocą systemu multimedialnego. I tak samo jak w przypadku wszystkiego, tak i tutaj ma zastosowanie zasada, że coś musi być lepsze, po to by coś innego mogło być gorsze.

Niektóre systemy po prostu są świetnie dopracowane, reagują natychmiastowo na wszelkie polecenia kierowcy, przeskakując pomiędzy kolejnymi to warstwami menu. W dodatku cieszą wysokiej jakości obrazem, dopieszczoną grafiką, a także prostotą w obsłudze, co staje się coraz większym wyzwaniem przez wzgląd na rosnącą liczbę oferowanych funkcji.

Jest to zatem „poletko” do popisu dla współczesnych producentów samochodów. Consumer Reports na podstawie 58 000 raportów dotyczących szerokiego spektrum modeli, sporządził listę najlepszych i najgorszych systemów multimedialnych.

Idea, by jeden złożony system oferował wiele funkcji takich jak nawigacja, muzyka, sparowanie telefonu za pośrednictwem Bluetooth wraz z możliwością wykonywania rozmów telefonicznych, a także dotykowy ekran, brzmi świetnie. Jednak nie wszystkie systemy są równie dobre.

Najbardziej zadowoleni z multimediów są właściciele samochodów produkowanych przez koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles), którzy docenili go za intuicyjność, przyjemny dla oka design, a także połączenie obsługi za pomocą przycisków i dotyku. Dlatego też z Uconnecta 8.4 oferującego Bluetooth i wydawanie komend głosowych zadowolonych jest aż 70% konsumentów. Jednak warto zaznaczyć, że poprzednie generacje systemu nie są aż tak dobre – mają mniejsze ekrany, bardziej ograniczone możliwości, co też poskutkowało wynikiem 49% zadowolonych klientów.

Do grona systemów multimedialnych cieszących się przychylnością właścicieli należy również Hyundai Blue Link z 63% zadowolonymi klientami oraz BMW iDrive, który zgarnął notę 60%. Multimedia GM, Kii (Uvo) oraz Audi (MMI) znalazły się nieco niżej z wynikiem 57%. Zestawienie dobrych systemów zamyka Lexus oceniony na 56%.

Za przeciętne uznano NissanConnect (54%), Infiniti (54%), Volvo Sensus Connect (52%), Mercedes-Benz (51%), Subaru Starlink (50%), Ford MyFord (49%), Mazda Connect (49%), HondaLink (49%). Wśród karygodnie złych znalazły się systemy Toyoty (44%) i Cadillaca (40%).

Co ciekawe, Lexus przez błąd w aktualizacji systemu zarządził akcję serwisową. Ludzie od razu w mediach społecznościowych wywołali burzę, zniechęcając ludzi do zakupu samochodów wyprodukowanych przez tego producenta.

A Wy jesteście zadowoleni z systemu multimedialnego w swoich autach?

Tagi: BMW Fiat Hyundai