18.10.2016 10:26

Jazda motocyklem bezpieczniejsza dzięki autonomicznym autom

Jedna z największych rewolucji w branży motoryzacyjnej jakiej możemy się spodziewać, będzie polegać na wprowadzeniu do seryjnej produkcji samojezdnych pojazdów.

Jazda motocyklem bezpieczniejsza dzięki autonomicznym autom
foto: materiały prasowe

Zdaniem szefa rozwoju w BMW Motorrad – Karla Viktora Schallera – znacząco zmniejszy się liczba śmiertelnych ofiar na drogach w momencie, gdy kontrolę nad samochodami przejmą roboty:

"

To będzie oznaczało niezwykle dużą poprawę bezpieczeństwa dla motocyklistów, dzięki czemu zwiększy się ich liczebność na drogach. Niewykluczone, że kierowcy jednośladów będą mogli się komunikować z innymi pojazdami, informując o swoim kierunku jazdy, pozycji względem ich oraz prędkości. To pozwoli na stworzenie pewnego rodzaju strefy bezpieczeństwa wokół motocykla. "

W teorii w pełni autonomiczne auta nie będą popełniać trywialnych błędów, które bardzo często doprowadzają do tragedii – wykluczymy wtedy incydenty spowodowane przez niedostrzeżenie nadjeżdżającego jednośladu lub przez złą ocenę prędkości. Co ciekawe, w przyszłości mogą również zadebiutować samojezdne motocykle. Jednak ich debiut, zdaniem Yamahy nie nastąpi zbyt prędko, a to dlatego, że pod tym względem pojazdy dwukołowe są co najmniej dekadę za samochodami.

Przy czym już obecnie opracowywane są innowacyjne technologie, z dobrodziejstwa których będą mogli za parę lat skorzystać motocykliści. Jednym z udogodnień ma być system analizujący trasę podróży kierowcy i ostrzegający o zakrętach, czy różnych zagrożeniach. Dla przykładu, jeśli komputer uzna, że osoba siedząca za sterami jednośladu porusza się zbyt szybko względem konkretnej drogi, wyśle odpowiednie ostrzeżenie z sugestią, by zwolnić.

Ze statystyk wynika, że na amerykańskich drogach około 1000 motocyklistów ginie w śmiertelnych wypadkach spowodowanych wymuszeniem pierwszeństwa przez kierowców samochodów skręcających w lewo. Najczęściej te zdarzenia drogowe wynikają z niezauważenia prawidłowo jadącego dwukołowego pojazdu.

Innego rodzaju problemem jest brak dostatecznej uwagi, skupienia na drodze. Szacuje się, że 1 na 10 śmiertelnych wypadków spowodowanych jest nieobserwowaniem drogi. Zważywszy na szybki postęp technologiczny, różnego rodzaju rozpraszaczy może być jeszcze więcej, przez co skala problemu się zwiększy…

Tagi: News