17.11.2015 17:10

Koenigsegg Regera z bezsensowną funkcją autoskin?

Szwedzki producent hipersamochodów o nazwie Koenigsegg zaprezentował pewną nowinkę techniczną, która nie do końca wiadomo czemu w praktyce ma służyć...

Koenigsegg Regera z bezsensowną funkcją autoskin?
kadr z wideo

Już sam w sobie topowy model Regera o mocy 1500 KM i 1280 Nm maksymalnego momentu obrotowego robi ogromne wrażenie. Nowe rozwiązanie zaś zostało opracowane po to, by… nawet na postoju i z wyłączonym silnikiem móc wykonać pewną popisową, unikatową sztuczkę. Po prostu. System Autoskin opracowano wyłącznie dla zabawy i nie wnosi on jakiegokolwiek waloru praktycznego.

Na czym zatem polega? Funkcja ta pozwala na zdalne otwieranie i zamykanie takich części nadwozia jak np. drzwi, maska, pokrywa bagażnika i tylny spojler. Można je do woli podnosić i opuszczać, zarówno pojedyncze elementy, jak i wszystkie naraz w trybie demonstracyjnym „show mode”.

O dopracowaniu tego nietypowego systemu świadczy niewielka masa własna tych podzespołów – elementy hydrauliczne oraz czujniki zbliżeniowe ważą zaledwie 5 kilogramów! W razie wykrycia obiektu kolidującego mechanizm zatrzyma czynność podnoszenia lub opuszczania danego elementu, celem uniknięcia jego uszkodzenia.

Koenigsegg

Szwedzka marka jest jedną z najbardziej elitarnych na świecie. Koenigsegg produkuje wyłącznie hipersportowe pojazdy. Marka powstawała w 1994 roku, a dopiero 8 lat później wypuszczono na rynek pierwszy dopuszczony do ruchu model.

Regera zadebiutowała wiosną 2015 roku na salonie w Genewie. Napędzana jest 5-litrowym, podwójnie doładowanym silnikiem V8, wspomaganym przez trzy jednostki elektryczne. Według przedstawicieli marki, powstanie jedynie 80 egzemplarzy tego modelu, a każdy z nich kosztować będzie około 2 milionów dolarów. Pierwsze samochody trafią do nabywców w 2016 roku. Jeszcze nie wiadomo czy nowa funkcja Autoskin będzie dostępna w standardzie we wszystkich modelach.

Tagi: Koenigsegg News