05.03.2016 17:36

Koenigsegg Regera zwiastuje nową erę marki

Szwedzka marka zaprezentowała nowy, wyjątkowo lekki, wyczynowy samochód dopuszczony na publiczne drogi – Regerę. Według producenta ma to być król publicznych dróg, będący najmocniejszym produkcyjnym autem w historii.

Koenigsegg Regera zwiastuje nową erę marki
foto: materiały prasowe

Wyprodukowanych zostanie jedynie 80 egzemplarzy, z czego połowa z nich została już wyprzedana. Po raz pierwszy Koenigsegg będzie wytwarzać równolegle dwa modele naraz.

Auto ma mieć ponad 1500 KM i 2000 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy masie własnej nieprzekraczającej 1420 kg, a po uzupełnieniu wszystkich płynów – 1628 kg. W stosunku do swoich poprzedników Regera ma być bardziej luksusowa i praktyczna.

Mierzy 4560 mm długości, 2050 mm szerokości i 1100 mm wysokości przy rozstawie osi 2662 mm. Napędzana jest 5-litrowym silnikiem podwójnie doładowanym wspomaganym przez 3 silniki elektryczne. Dwa z nich umieszczone są przy tylnych kołach, a jeden przy wale korbowym, przy czym ostatni może pełnić rolę generatora prądu i rozrusznika.

Według Koenigsegga, jego nowe auto ma rozpędzać się od 0 do 400 km/h w mniej niż 20 sekund, a nabieranie prędkości z 150 do 250 km/h ma trwać 3,2 s. O wyhamowanie tego pojazdu mają dbać wentylowane, ceramiczne tarcze w rozmiarze 397 mm z przodu i 380 mm z tyłu. Do wyboru prowadzącego będą 3 ustawienia kontroli trakcji – Wet, Normal i Track.

Nadkola wypełnią 19-calowe felgi z przodu i 20-calowe z tyłu, okalane przez specjalne opony Michelin Supersport w rozmiarze adekwatnie – 275/35 i 345/30. Opcjonalnie dostępne będą Michelin Cup2. Producent obiecuje, że z tytanowych rur wydechowych wydobywa się niesamowity dźwięk jednostki.

Regera ma być wyposażona w inteligentne poduszki powietrze, zdejmowany dach wykonany z lekkich materiałów, elektryczne szyby, regulowane pedały i kierownicę, wnętrze wykończone skórą, elektronicznie ustawiane fotele z funkcją pamięci, systemy ABS, KES, aktywne zawieszenie z systemem podnoszenia hydraulicznego, nawigację satelitarną, akumulator LifePo4, odtwarzacz mp3, Apple CarPlay, złącze USB, system monitorowania ciśnienia w oponach, elektryczny hamulec ręczny oraz sterowane elektronicznie lusterka z funkcją składania.

Tagi: News Koenigsegg