17.01.2017 09:07

Kolejne restrykcje dla aut z silnikami spalinowymi

Wysokie zanieczyszczenie powietrza jest problemem globalnym, na które skarży się wiele miast na całym świecie. Władze poszczególnych miejscowości podejmują działania mające na celu redukcję smogu.

Kolejne restrykcje dla aut z silnikami spalinowymi
foto: materiały prasowe

Tym razem sprawy w swoje ręce postanowiło wziąć Oslo, które ze względu na nadmierną emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery postanowiło zakazać poruszania się w obrębie miasta samochodami napędzanymi silnikami wysokoprężnymi w godzinach od 6 do 22.

Nowe polecenie będzie obowiązywać tak długo, jak powietrze będzie mocno zanieczyszczone, w stopniu niebezpiecznym dla zdrowia. Wyjątkiem od reguły mają być pojazdy używane przez komunikację miejską, do celów komercyjnych oraz hybrydy. Niestosowanie się do regulacji będzie skutkować mandatem karnym o równowartości około 700 zł.

Miastem, które zapowiedziało kolejne restrykcje jest również Madryt. W stolicy Hiszpanii nie będzie można się poruszać nie tylko wszystkimi autami prywatnymi napędzanymi turbodieslami po 2025 roku, ale także samochodami wyposażonymi w jednostki spalinowe. I to od 2019. Zakaz będzie dotyczyć centrum miasta, o czym wspomniał burmistrz miasta – Manuela Carmena:

"

Moim celem do maja 2019 jest wprowadzenie w Madrycie ograniczeń dla wszystkich prywatnych aut. "

Jeśli nowe regulacje zostałyby wprowadzone, jedynymi osobami uprzywilejowanymi byliby rezydenci oraz użytkownicy pojazdów niskoemisyjnych, korzystających z układów hybrydowych, napędu wodorowego lub elektrycznego. Dodatkowo, 6-pasmowa droga Gran Via, przebiegająca przez centrum miasta, mogłaby być wykorzystywana wyłącznie przez wspomniane wcześniej pojazdy, rowerzystów, kierowców autobusów i taksówek.

Tym samym Madryt ma szansę stać się pierwszym większym europejskim miastem z bardzo restrykcyjnymi przepisami, co jest odpowiedzią na nieustannie wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Stolica Hiszpanii prowadzi również kampanię na rzecz ochrony środowiska. Jednym ze zwycięskich projektów są ogrody na dachach autobusów i wiatach przystankowych.

Tagi: News