15.03.2017 10:03

Koniec z celowym oblewaniem kursantów na egzaminach na prawo jazdy?

Zmiany dotyczące zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi zapowiedzieli posłowie PiS – poinformował DGP. Skorzystać na nich mieliby egzaminowani.

Koniec z celowym oblewaniem kursantów na egzaminach na prawo jazdy?
foto: Jan Bielecki / East News

Obecnie funkcjonujące rozwiązanie sprawia, że wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego opłaca się oblewać egzaminowanych. Zatrważającą część przychodów – niekiedy nawet około 90% – pochodzi właśnie z opłat ponoszonych przez kandydatów na kierowców. Co za tym idzie, zdawalność w Polsce nie należy do najwyższych.

Nowy projekt zakłada finansowanie WORD-ów przez wojewodów lub resort infrastruktury, zaś wpływy z egzaminów miałyby zasilać budżet państwa. Tym samym, przynajmniej w teorii, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie miałyby interesu w oblewaniu adeptów jazdy pojazdami mechanicznymi.

Od razu pojawiły się głosy sceptyków, sugerujące całkiem odmienny scenariusz:

"

Niegdyś w radiu usłyszałem wypowiedź jednego z policjantów, który stwierdził, że nie mają interesu w nakładaniu jak największej liczby mandatów, bo przecież te wpływy nie zasilają budżetu państwa, tylko idą na budowy dróg. Ale oczywistym jest, że tym sposobem odciąża się budżet państwa. Tutaj z kolei sytuacja jest zgoła inna. Przypuśćmy, że na papierze ta koncepcja wydaje się być szczytna. Wątpliwym jednak jest, by zmiany przyniosły pożądany skutek. Powód jest prosty – ktoś na górze powie, że jeśli dyrektor placówki nie zrobi wyników, to zostanie zastąpiony. W efekcie czego, osoba zarządzająca WORD-em będzie wywierać presję na pracownikach, którzy pośrednio lub bezpośrednio będą oczekiwać od egzaminujących określonej liczby wpływów. Niewykluczone zatem, że nic się nie zmieni. Przynajmniej w praktyce. "

Przy czym warto pamiętać, że to jest jeden ze scenariuszy i niekoniecznie musi mieć pokrycie w rzeczywistości. Równie dobrze gdzieś po drodze same pomysły na rozwiązanie tego problemu mogą się zmienić. Można jedynie docenić za dostrzeżenie istoty tego zagadnienia i chęć wprowadzenia zmian. Pytanie tylko… na ile ufamy w dobre intencje posłów?

Jak na razie w 2017 roku podrożały kursy na prawo jazdy, a wszystko przez wzrost stawki minimalnej.

Justyna Kierzkowska
Tagi: News