19.08.2016 09:33

LPG po 3 zł za litr przez nowe prawo?

Miała być walka z mafią paliwową, jednak prawdziwymi poszkodowanymi może stać się 3 mln kierowców samochodów z instalacją gazową. Uchwalone przez Sejm przepisy o produkcji i obrocie paliwami mogą wykończyć 90% firm rynku LPG.

LPG po 3 zł za litr przez nowe prawo?
foto: Huhu Uetersen, CC BY 3.0

Nowelizacja „Prawa energetycznego” powstała z zadaniem ograniczenia szarej strefy w obrocie paliwami – szacunki mówią, budżet państwa traci na tym miliony złotych.

Według posłów receptą na ukrócenie nielegalnego obrotu paliwami jest między innymi zapis przewidujący konieczność zabezpieczenia przez firmy 10 mln zł na poczet przyszłych podatków. Suma ta ma pozostawać zamrożona i być gotowa do pobrania jej w każdej chwili przez organy podatkowe.

Za niezastosowanie się do przepisu przedsiębiorcom grozić będzie kara finansowa w wysokości nawet 5 mln zł oraz 5 lat pozbawienia wolności.

Wymóg musi zostać spełniony przez każdą firmę, która ma koncesję związaną z obrotem paliwami. O ile w przypadku największych sieci, obracających rocznie miliardami złotych, nie będzie to stanowiło problemu, o tyle dla małych punktów, wyspecjalizowanych na przykład w sprzedaży LPG, oznacza to nieuchronne zamknięcie.

Znaczne zmniejszenie konkurencji na rynku nie będzie jednak jedynym czynnikiem, który wywinduje ceny gazu – część przedsiębiorstw zajmujących się obrotem LPG będzie tak naprawdę zmuszona wysupłać kwotę 2 razy większą.

Nowelizacja przewiduje, że kwota 10 mln zł ma zabezpieczać każdą wydaną koncesję, a w dystrybucji LPG potrzebne są dwie – na handel oraz produkcję. Błękitne paliwo, składające się z propanu i butanu, sprowadzane jest w postaci tych gazów i mieszane dopiero w naszym kraju.

Mowa więc już nie o 10 mln zł, ale wręcz o 20 mln zł, jakie będą musieli wyłożyć oferujący gaz LPG. Według szacunków branży, będzie na to stać tylko 10% obecnie funkcjonujących przedsiębiorstw – a i tak będą one musiały sięgnąć głębiej do kieszeni swoich klientów, żeby po zastosowaniu się do wymogów ustawy zachować płynność finansową.

Prognozy mówią o dwukrotnym wzroście cen, do poziomu 3 zł za litr, co znacząco wpłynie na opłacalność stosowania instalacji gazowej i dotknie także polskich producentów osprzętu.

Polska Organizacja Gazu Płynnego podaje, że w 2015 w instalacje LPG wyposażonych było 2,9 mln aut w Polsce, a co roku przybywało około 100 000 nowych.

Jeżdżenie na LPG za 3 zł będzie się Wam jeszcze opłacało?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News