23.03.2017 14:05

Lampki przy pasach w Szczecinie zapalą się, gdy wykryją pieszego

Wychodząc z założenia, że ludzkie życie jest bezcenne, warto inwestować w rozwiązania na rzecz bezpieczeństwa.

Lampki przy pasach w Szczecinie zapalą się, gdy wykryją pieszego
foto: ZDiTM Szczecin

Nadzwyczaj zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego są piesi oraz rowerzyści. Szczególnie jeśli poruszają się po zmroku. W starciu z samochodem mają bardzo nikłe szanse na uniknięcie poważniejszych obrażeń ciała. Niestety wielokrotnie uderzeni przez samochody odnoszą stały uszczerbek na zdrowiu lub nawet ponoszą śmierć. Dlatego inwestowanie w środki minimalizujące ryzyko kolizji z pieszym lub rowerzystą jest tak istotne.

Nietypowy środek na rzecz bezpieczeństwa zastosowano w Szczecinie, na ulicy Kopernika przy skrzyżowaniu z ulicą Jagiełły. Właśnie tam stworzono przejście dla pieszych, które dysponuje światełkami włączającymi się automatycznie, gdy tylko wykryją ruch pieszego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Dochodziło tam bowiem do sporej liczby wypadków. Zostało ono wytypowane jako szczególnie niebezpieczne przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, policję oraz Akademię Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Można liczyć na to, że nowe rozwiązanie sprawdzi się i pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo, eliminując wypadki z udziałem pieszych. Jak to działa? 20 specjalnych tak zwanych „kocich oczek” umieszczono w jezdni. Pozostają w stanie czuwania dopóki ktoś się nie zbliży do ulicy. Wtedy specjalne czujniki zamontowane na słupie wychwytują ruch człowieka. ZDiTM zapewnia, że konstrukcja jest bardzo solidna:

"

Obudowy urządzeń są wykonane z nierdzewnej stali o bardzo dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Z jednej strony obudowy znajduje się otwór z trzema diodami LED, które widoczne są z odległości nawet 800 m. Zastosowanie tego rozwiązania wydłuży się czas reakcji kierowcy i poprawi widoczność szczególnie przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych — w nocy, podczas deszczu czy mgły. "

Docelowo podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane także na ulicy Wyzwolenia i Duńskiej.

Niezwykle istotne działania w celu poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego podejmują producenci samochodów, którzy tworzą coraz to nowsze systemy zapobiegające wypadkom, a także minimalizujące ich skutki. Właśnie z myślą o pieszych powstały aktywne maski. W momencie uderzenia w przechodnia, specjalny system podnosi maskę zwiększając przestrzeń deformacji, co przekłada się na większą amortyzację uderzenia.

Tagi: News