21.10.2016 09:50

ME zapowiedziało konkurs na karoserię polskiego auta elektrycznego

Krzysztof Tchórzewski, minister energii poinformował PAP o planowanym na początek listopada ogłoszeniu konkursu na karoserię pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.

ME zapowiedziało konkurs na karoserię polskiego auta elektrycznego
foto: materiały prasowe

Prototyp pojazdu według wstępnych założeń ma być gotowy jeszcze w 2017 roku, przy czym nie wiadomo kto miałby odpowiadać za produkcję seryjną, w tym za dostarczanie komponentów do napędu elektrycznego. Plan jest taki, by opracować niedrogi kompaktowy samochód stworzony w co najmniej 60% z polskich części.

Jego cena ma nie przekraczać 70 000 złotych. Imponować miałyby także koszty utrzymania pojazdu – ambitny zamysł zakłada, że przejechanie polskim samochodem elektrycznym 100 kilometrów kosztowałoby w granicach od 2 do 4 złotych, a jedno ładowanie wystarczyłoby na około 3 dni.

Pomysł ma pomóc w zrealizowaniu przyjętego planu rozwoju elektromobilności, zakładającego, że do 2025 roku po drogach w Polsce będzie poruszać się milion pojazdów elektrycznych, w tym środki lokomocji należące do transportu publicznego. W 2020 roku zarejestrowanych ma zostać około 75 000 aut elektrycznych, z czego większość z nich według założeń resortu energii będzie używana na terenie większych aglomeracji.

Z kolei Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w maju 2016 przygotowało projekt przepisów zakładających budowę obowiązkowych punktów do ładowania aut elektrycznych przy domach wielorodzinnych i budynkach użytku publicznego. Według tych planów, deweloperzy mieliby zapewnić mieszkańcom dostęp do punktów ładowania baterii dla aut elektrycznych. Propozycja została wystosowana ze względu na unijne dyrektywy dotyczące rozbudowy infrastruktury.

Stacje dokujące miałyby się znaleźć w nowych inwestycjach mieszkaniowych na terenie miast liczących ponad 100 000 mieszkańców, w których zarejestrowanie więcej niż 60 tysięcy aut, pod warunkiem, że liczba przypadających pojazdów na 1000 osób przekracza 400 aut.

Nie ulega wątpliwości to, że rynek pojazdów elektrycznych na świecie rozkwita. Ten segment spopularyzował między innymi Elon Musk, który szczególnie w gusta ludzi trafił z Teslą Modelem 3. Na to w pełni elektryczne auto w zaledwie tydzień w przedsprzedaży złożono 325 000 zamówień. Co za tym idzie – coraz więcej producentów widząc ogromny potencjał w autach niskoemisyjnych, zajęło się ich opracowywaniem.

Tagi: #News