19.08.2016 12:02

Maybach 6 – przyszłość luksusu według Mercedesa

Wygląda na to, że samochody elektryczne mogą wprowadzić do świata motoryzacji coś więcej, niż tylko przyjazność środowisku. Przedsmakiem nowej ery może być Vision Mercedes-Maybach 6 – koncepcyjny luksusowy samochód, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Maybach 6 – przyszłość luksusu według Mercedesa
foto: materiały prasowe

Auto ma prawie 6 metrów długości – stąd wzięła się cyfra w jego nazwie – i po raz pierwszy zostanie oficjalnie zaprezentowane 21 sierpnia 2016 roku podczas konkursu w Pebble Beach. Modelowi, który być może pokazuje stylistyczną przyszłość Maybach można przyjrzeć się już dziś dzięki obszernej galerii zdjęć i grafik udostępnionych przez producenta.

Mimo pokaźnych rozmiarów – długość 5,7 metra, szerokość 2,1 m, wysokość 1,32 m – projektantom udało się utrzymać dynamiczną i lekka linię, co jest po części zasługa wydłużonej maski. Pod nią kryje się znany chociażby z Tesli Model S przedni bagażnik, który może nie jest tak duży jak elektrycznym sedanie, ale za to został urządzony ze stosownym dla Maybacha przepychem.

Znalazło się w nim miejsce między innymi dla specjalnych, otwieranych czytnikiem linii papilarnych walizek, wsuwanych w dopasowane przegrody. Z tyłu przewidziano między innymi schowek chłodzący ulubione wino.

Drzwi otwierane są do góry wzorem legendarnego Gullwinga. Fascynację tym modelem można także odnaleźć w stylu retro widocznym w tylnej części nadwozia. Vision Mercedes-Maybach 6 osadzony jest na 24-calowych kołach ze specjalnie zaprojektowanymi aluminiowymi obręczami.

O ile na zewnątrz dominuje nostalgia, wnętrze auta koncepcyjnego wygląda jak żywcem wyjęte z przyszłości. Jedyny wyglądającym w miarę standardowo elementem są okrągłe zegary. Dodatkowe informacje niezbędne kierowcy – na przykład wskazówki nawigacyjne – wyświetlane są na przedniej szybie.

Mimo pokaźnych rozmiarów i idącej za tym wagi – a trzeba pamiętać, że auta elektryczne są wyraźne cięższe od swoich spalinowych odpowiedników - Vision Mercedes-Maybach 6 ma być autem bardzo żwawym. Według danych udostępnionych przez producenta rozpędzenie od 0 do 100 km/h ma trwać mniej niż 4 sekundy.

Prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 250 km/h. Zasięg koncepcyjnego auta określono na 500 km na pełnym naładowaniu akumulatorów o pojemności 80 kWh.

Za tak dobrymi osiągami stroją cztery silniki elektryczne o łącznej mocy 750 koni mechanicznych, każdy napędzający jedno koło.

Prawdziwie rewolucyjnie zapowiada się zastosowany w koncepcyjnym Maybachu 6 system szybkiego ładowania – Mercedes chwali się, że wystarczy 5 minut, żeby uzupełnić energię niezbędną do przejechania 100 km.

Jeździlibyście?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News