03.08.2016 11:42

McLaren stworzy ekologiczne modele

Brytyjski producent samochodów ma zamiar zaprezentować co najmniej 15 nowych modeli do 2022 roku. Część z nich ma być ekologiczna i korzystać również z napędu elektrycznego.

McLaren stworzy ekologiczne modele
foto: materiały prasowe

Szef marki – Mike Flewitt – potwierdził, że powstaną nowe sportowe modele z serii LT. Jednak przy okazji McLaren skupi się również na rozwoju alternatywnych źródeł napędu, w tym hybryd wspomaganych przez silniki elektryczne. Nowa seria o nazwie Super Series ma zastąpić obecną, korzystającą z jednostek M838T.

Nowoczesna platforma ma zostać opracowana z myślą o technologii hybrydowej, a także zgodnie z ideą downsizingu, co nie oznacza, że brytyjskie auta tej marki będą napędzać 4-cylindrowe motory, tylko co najmniej 6-cylindrowe, o czym wspomniał sam Mike Flewitt:

"

Emisja spalin to niemalże druga najważniejsza kwestia. Dla marki McLaren pójście w stronę ekologii to wręcz konieczność. Do 2022 więcej niż 50% naszych nowych aut będzie hybrydami. Nowa architektura ma pozwolić na zintegrowanie tego rodzaju napędu w bardzo efektywny sposób. Wszystkie te zmiany podyktowane są nieubłaganą przyszłością, w którą zmierza motoryzacja. Prędzej czy później – nie podam Wam dokładniej daty – każdy z nas będzie jeździć autami elektrycznymi. "

Nic więc dziwnego, że McLaren chce mieć swój udział w rynku motoryzacyjnym w przyszłości – i to możliwie największy. Jednak na chwilę obecną plan 2022 nie przewiduje wprowadzenia do tego czasu w pełni elektrycznego samochodu, przynajmniej spośród 15 seryjnie produkowanych modeli.

Możliwe, że pierwsze przymiarki do tego rodzaju pojazdu zostaną poczynione przy okazji wypuszczenia limitowanej serii. Mike Flewitt zapewnia, że jak już powstanie elektryczny McLaren, będzie to najbardziej ekscytujący sportowy samochód wszech czasów.

O postępie prac w stajni brytyjskiego producenta sportowych samochodów świadczy fakt, że już teraz prowadzone są testy prototypowego w pełni elektrycznego pojazdu. Jednak władze marki spekulują, że na wystarczająco efektywną technologię elektryczną trzeba będzie czekać ponad 7 lat.

Dowodów na to, że alternatywne źródła napędu są przyszłością motoryzacji, nie brakuje. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej. Według badań Go Ultra Low, nastolatkowie chcą jeździć autami elektrycznymi. W dodatku potencjał rynkowy tkwiący w tej niszy pokazał sukces Tesli. Elon Musk wraz z premierą pojazdu elektrycznego „dla ludu”, otrzymał w pierwszym tygodniu przedsprzedaży 325 tysięcy zamówień.

Idąc za ciosem, kolejni producenci aut wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi, zapowiadając lub wprowadzając do oferty elektryczne modele. I nie ma co się dziwić – posiadanie tego rodzaju pojazdu niesie ze sobą wiele korzyści.

Tagi: News