26.10.2016 09:03

Mercedes X-Class – koncepcyjny pickup

Niemiecki producent planuje rozszerzyć gamę swoich pojazdów o model X-Class. Ma to być pierwszy seryjnie wytwarzany pickup w historii marki.

Mercedes X-Class – koncepcyjny pickup
foto: materiały prasowe

Mercedes dostrzegł potencjał w klasie premium średniej wielkości pickupów. Model X-Class ma łączyć w sobie funkcjonalność z luksusem. Pod względem stylistycznym, samochód ma być wzorowany na dwóch konceptach zaprezentowanych w Sztokholmie, w Szwecji. Jeden z nich jest bardziej luksusowy, drugi – terenowy.

Produkcyjne wersje mają trafić do sprzedaży pod koniec 2017 roku. Jak na razie wszelkie dane techniczne są trzymane w tajemnicy. Wiadomo jedynie, że pod nadwoziem znajdzie się wiele elementów mechanicznych i rozwiązań znanych z Nissana Navary.

Zaprezentowane koncepty wyposażone są w wysokoprężne jednostki V6, zaawansowany napęd na obie osie 4MATIC oraz skrzynię rozdzielczą z blokadą mechanizmu różnicowego. Zdaniem producenta, auto będzie w stanie przewieźć na pace ładunek o ciężarze do 1,1 tony oraz holować przyczepę ważącą do 3,5 ton. Jak przystało na nowoczesny pojazd, standardowe wyposażenie obejmuje najnowocześniejsze systemy z zakresu bezpieczeństwa, w tym liczne czujniki współpracujące z asystentami jazdy.

Pod względem stylistycznym, oba modele koncepcyjne mocno różnią się od siebie. Odmiana o nazwie Stylish Explorer ma być przeznaczona dla osób, poszukujących stylowego pickupa. Z kolei Powerful Adventurer został opracowany z myślą o bezkompromisowych właściwościach terenowych – to zdaniem Mercedesa typ sportowca.

W tym pierwszym znajdziemy podwójną kabinę, przytulne wnętrze oraz ogromne 22-calowe felgi wypełniające nadkola. Z kolei Powerful Adventurer wyróżnia się jeszcze większym prześwitem, szerszymi nadkolami, off-roadowymi felgami i oponami. Szef studia designerskiego w Daimlerze AG – Gorden Wagener – nie ma wątpliwości, że nowy pojazd nie da się pomylić z żadną inną marką:

"

Stylistyka koncepcyjnej klasy X jest bardzo charakterystyczna. Auto garściami czerpie inspirację z pozostałych modeli, wyróżniając się ekspresyjną formą oraz uosabiając naszą filozofię projektowania. Dzięki nowoczesnej konstrukcji i progresywnym desginie, Powerful Adventurer wyraża nowoczesność i pragnienie przygody, podczas gdy Stylish Explorer z drugiej strony dostarcza czystych emocji, pozwalając namacalnie doświadczyć współczesnego piękna. "

Bazowa klasa X ma być napędzana na tylne koła, podczas gdy system 4x4 będzie oferowany opcjonalnie. Gama silnikowa ma obejmować 4-cylindrowe jednostki benzynowe oraz wysokoprężne, a także mocniejsze turbodiesle V6. Jak twierdzi szef Mercedesa-Benza, Dieter Zetsche, nowy samochód ma stanowić świetne uzupełnienie oferty marki:

"

Wraz z debiutem klasy X, zbliżamy się do wypełnienia luk w naszym portfolio. Zależy nam na spełnianiu potrzeb klientów i dopasowywaniu produktów do ich wymagań. Nasz pickup ma wyznaczać nowe standardy w tym rozrastającym się segmencie. "

Jak Wam się podoba koncepcyjna klasa X?

Tagi: News Mercedes Galeria