26.06.2017 13:51

Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić odbycie kursów reedukacyjnych dla kierowców jeżdzących po alkoholu

Obecnie, aby odbyć kurs reedukacyjny trzeba było udać się do ośrodka, który uzbierał wymaganą liczbę 10 osób. Ministerstwo Zdrowia chce wyjść na przeciw kierowcom i szykuje zmiany.

Ministerstwo Zdrowia chce ułatwić odbycie kursów reedukacyjnych dla kierowców jeżdzących po alkoholu
foto: ANDRZEJ STAWINSKI/East News

Jeśli na twoje konto przybyło ostatnio za dużo punktów karnych udajesz się na kurs reedukacyjny celem ich zmniejszenia. Niestety często zdarza się tak, że wybrany przez was ośrodek szkolenia kierwoców nie jest w stanie uzbierać wymaganej liczby 10 kierowców aby kurs się odbył. Wtedy wybieracie inny, często oddalony o kilkaset kilometrów.

"

Zgodnie z brzmieniem art. 101 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, osoba skierowana na kurs reedukacyjny jest zobowiązana do odbycia kursu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu na kurs reedukacyjny. (...) Ośrodek musi wtedy liczyć się z tym, że osoby oczekujące na kurs reedukacyjny, zmuszone będą szukać innego ośrodka, gdzie zostanie spełniona przesłanka odnosząca się do obowiązkowej wymaganej liczby osób tj. grupy minimum 10 uczestników- zgodnie z załącznikiem nr 1 do nowelizowanego rozporządzenia. "

Ministerstwo Zdrowia chciałoby zmienić ten zapis prawa i organizować kursy reedukacyjnej bez spełnienia wymaganej liczby uczestników. Oznaczałoby to również podniesienie statystyk WORD-ów oraz zwiększenia ich przychodów.

Przepis ma również dotyczyć kierowców złapanych za jazdę na podwójnym gazie. Zgodnie z zapisem w art. 99 Ustawy o kierujących pojazdami, starosta wydaje decyzję o skierowanie na kurs kierowców, którzy zostali przyłapani na jeździe w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Zapis tyczy się również tych, którzy spożywali inne środku odurzające. Dopiero po zakończeniu kursu w zakresie przeciwdziałaniu problematyki alkoholowej i uzyskaniu zaświadczenia jest możliwe odebranie prawa jazdy.

Ostatnio głośno zrobiło się o jeżdżących na podwójnym gazie za sprawą kierowcy z Poznania. Ten podczas kontroli drogowej wydmuchał wynik powyżej 0,5 promila w wydychanym powietrzu co oznaczało skierowanie sprawy do sądu.

Podczas wielu zawiłości prawnych sprytny kierowca poprosił o wydanie prawa jazdy bez kategorii B wobec której toczyło się postępowanie sądowe. Sprawa otarła się o Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który przychylił się do wniosku kierowcy i nakazał wydanie mu prawa jazdy bez kategorii B.

Czy takie decyzje i zmiany w prawie spowodują zwiększenie liczby pijanych kierowców, a w konsekwencji paraliż instytucji?

Czy kierowcy powinni mieć możliwość redukcji zdobytych punktów karnych?

Aleksandra Kopka
Tagi: prawo jazdy jazda pod wpływem alkoholu jazda po spożyciu alkoholu