09.01.2020 16:00

Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie" za "powielanie niebezpiecznych mitów"

Muzeum Auschwitz-Birkenau zarzuciło Johnowi Boyne'owi powielanie niebezpiecznych mitów w jego powieści "Chłopiec w pasiastej piżamie". Książka niesłusznie stała się hitem?

Chłopiec w pasiastej piżamie
foto: materiały prasowe

Irlandzki powieściopisarz John Boyne w 2006 roku stworzył książkę "Chłopiec w pasiastej piżamie". Dzieło szybko doczekało się filmowej adaptacji. Poruszającą historię na ekrany kin przeniósł reżyser i scenarzysta Mark Herman znany również z produkcji "Miasto nadziei". 

Muzeum w Auschwitz skrytykowało autora książki "Chłopiec w pasiastej piżamie"

Akcja filmu oraz książki jest osadzona w realiach II wojny światowej. Ojciec ośmioletniego Bruna zostaje komendantem obozu zagłady i z całą rodziną przenosi się na wieś. W nowym miejscu chłopcu brakuje kolegów i ciekawych zajęć. Bruno spędza wolny czas na zwiedzaniu okolicy, gdzie poznaje Żyda - więźnia obozu zagłady - w swoim wieku. Chłopcy świetnie się rozumieją i zaprzyjaźniają mimo ogromnych różnic społecznych i dzielącego ich drutu kolczastego, wyznaczającego granice obozu. 

Książki
Książki
Przeczytaj także "Time" opublikował listę najważniejszych książek roku 2019. W zestawieniu znalazła się polska pozycja

Jak donosi portal "The Guardian", autor książki skrytykował inne powieści, które bazują na opowieściach z Auschwitz. Napisał na swoim Twitterze, że nie może oprzeć się wrażeniu, że książki takie jak chociażby "Tatuażysta z Auschwitz" wykorzystują ciągle "te same słowa", które dobrze się sprzedają. Pisarz stwierdził, że autorzy powinni podejść do sprawy z większym namysłem i troską. Post wkrótce zniknął z jego profilu.

Krytyka tytułów nie umknęła jednak Muzeum Auschwitz, które stwierdziło, że rozumie zastrzeżenia wobec niektórych książek. Jednak instytucja podkreśliła, że również powieści Boyne'a "Chłopiec w pasiastej piżamie" "powinien unikać każdy, kto studiuje lub uczy historii". 

Pod wpisem rozpoczęła się ostra dyskusja na temat książek i niebezpieczeństw jakie za sobą niosą. W odpowiedzi, Muzeum zaproponowało czytelnikom listę sprawdzonych lektur, które nie przekłamują historii oraz opublikowało link do krytycznego eseju "Chłopca w pasiastej piżamie" autorstwa Stowarzyszenia Przyjaźni Ocalonych z Holokaustu.

Z tekstu, który zaaprobowała instytucja, wynika, że wiele osób czytając książkę Boyne'a uznało wszystkie umieszczone w niej wydarzenia za fakty. W eseju podkreślono, że nie można w ten sposób interpretować opowieści, ponieważ takie zdarzenia nie mogły mieć miejsca. Ponadto książka zawiera niedokładności historyczne oraz stereotypowe opisy postaci, które pomagają utrwalać niebezpieczne mity o Holokauście.

Zobacz też: „Gigantycznym sukcesem jest Sapkowski, a nie Tokarczuk”. Jacek Piekara o dorobku polskiej noblistki 

Tagi: News