08.07.2016 11:03

Muzyczne auta od Jeepa

Jedni producenci starają się szczególny nacisk kłaść na aspekty bezpieczeństwa, inni na właściwości jezdne. Amerykański producent z kolei w przypadku swojej limitowanej edycji postawił na muzykę.

Muzyczne auta od Jeepa
foto: materiały prasowe

Jeep przy opracowywaniu tego wyjątkowego projektu podjął współpracę z Garage italia Customs. Tym razem jednak nie poprzestali na jednym samochodzie. Za jednym zamachem stworzyli trzy wyjątkowe edycje. Każdą z nich indywidualnie przystosowano do festiwalu jazzowego, na którym zostały zaprezentowane w Montreux, w Szwajcarii.

Pierwszym z modeli jest Cherokee Jazz, który swoją inspirację czerpie z gitary… Auto bazuje na Cherokee Limited. Ma pod maską silnik o pojemności 2,2 litra. Jednostka MultiJet II może pochwalić się mocą 200 KM osiąganą przy 3500 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy w wysokości 440 Nm – dostępny od 2500 obr./min – trafia na obie osie dzięki automatycznej przekładni o 9 biegach. Pojazd w tej konfiguracji rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,5 s i potrafi pomknąć 204 km/h. O jego terenowych aspiracjach świadczą kąt natarcia 16,7 stopnia, zejścia 24,6 i rampowy 17,7. Do tego prześwit wynosi 200 mm.

Wyróżnikiem tej limitowanej wersji jest dedykowany lakier przywodzący na myśl drewno, który przechodzi z czerwonego koloru w czarny. Do tego wnętrze doczekało się wykończenia w podobnych, kontrastujących ze sobą barwach. Poszczególne elementy obszyto specjalną skórą Foglizzo.

jeep

Do modelu Cherokee dołączył Renegade Vinyl opracowany na bazie bardzo bogato wyposażonej odmiany Trailhawk. Wyróżnikiem tej wyjątkowej wersji jest lakier w kolorze niebieskim. Wstawki wykończone w tym samym odcieniu zagościły również we wnętrzu. Samochód także napędza 2-litrowy silnik wysokoprężny o mocy 170 KM osiąganej przy 3750 obr./min.

Do 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego dostępnego od 1750 obr./min. trafia na obie osie. Dzięki głębokości brodzenia 482 mm i kątom zejścia, natarcia, rampowym wyrażanym adekwatnie w wartościach 29,7, 17,9 i 21,2 stopnia, auto według zapewnień producenta sprawdzi się w wymagającym terenie. Sprint od 0 do 100 km/h Jeepowi zajmuje 8,9 s, a prędkość maksymalna wynosi 196 km/h.

jeep 2

Rodzinę muzycznych odmian uzupełnia Grand Cherokee Score, bazujący na wersji stworzonej na 75-lecie modelu. Na złoto-mosiężnym lakierze dostrzeżemy między innymi nuty. Nadkola auta wypełniają wykończone w czarnym kolorze felgi. Do napędu tego Jeepa służy 3-litrowy turbodiesel CRD V6 o mocy 250 KM, współpracujący z 8-biegową przekładnią automatyczną. Nazwa marki zobowiązuje, dlatego też i ten największy w gamie tego amerykańskiego producenta samochód może pochwalić się porządnymi właściwościami jezdnymi. Jego głębokość brodzenia to 508 mm, kąt natarcia 26,3 stopnia, rampowy 18,8, zejścia 26,5.

jeep 3

Do zupełnie innej grupy odbiorców próbuje trafić Fiat, który niedawno zaprezentował popularną „pięćsetkę” w „jachtowej” odmianie Riva.

A Wam muzyczne Jeepy bardziej podobają się od ich seryjnie produkowanych odmian?

Tagi: Jeep