24.02.2017 09:32

Na polskich drogach ma przybyć 600 fotoradarów

600 nowych urządzeń rejestrujących przewinienia kierowców – taki zakup planuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Na polskich drogach ma przybyć 600 fotoradarów
foto: kadr z wideo

Założenia są szczytne. Wszystkie te urządzenia mają przede wszystkim – z założenia – poprawić bezpieczeństwo na publicznych drogach. Wśród nich mają być nie tylko stacjonarne fotoradary, ale także systemy mierzące średnią prędkość na danym odcinku, jak i również sprzęt mający za zadanie rejestrowanie przejazdów przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną na czerwonym.

Ponadto GITD zakłada zastąpienie części obecnie działających fotoradarów, nowymi. Wszystko dlatego, że po około 10 latach sprzęt ten zaczyna się psuć, a jego serwisowanie w dłuższej perspektywie jest po prostu nieopłacalne. Nowa transza urządzeń rejestrujących przekroczenia zadowoli z pewnością sporo samorządów, stowarzyszeń i zwykłych obywateli, chcących działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa i wysyłających wnioski o zainstalowanie fotoradarów do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Lokalizację poszczególnych, obecnie wykorzystywanych fotoradarów można znaleźć na stronie GITD. Patrząc się na mapkę, można odnieść wrażenie, że liczba tych urządzeń w Polsce wcale do najmniejszej nie należy. Warto jednak mieć na uwadze adnotacje:

"

Jeżeli lokalizacja której szukasz nie znajduje się na mapie skontaktuj się proszę z CANARD. Powyższa mapa ma charakter wyłącznie poglądowy i nie jest dokumentem urzędowym. Informacje na niej zawarte nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. "

Co ciekawe, każdy użytkownik może sprawdzić lokalizację fotoradarów, sprawdzając współrzędne geograficzne, numer drogi, informacje o obszarze zabudowanym, usytuowaniu względem budynków, kod lokalizacji, typ urządzenia oraz jego numer seryjny. Co wydaje się jednak istotniejsze, to skuteczność fotoradaru na podstawie liczby wypadków, zabitych, rannych i kolizji w wybranych okresach.

Kwestia samych fotoradarów budzi sporo kontrowersji. Wiele osób twierdzi, że mają one na celu zapewniać dodatkowy przychód do budżetu, niż poprawiać bezpieczeństwo. Jak jednak wynika ze statystyk, spełniały one swoje zadania, zmniejszając liczbę niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Co sądzicie o fotoradarach?

Tagi: News