19.05.2017 17:59

Nie bierzesz paragonu ze stacji benzynowej? Uważaj na oszustów wyłudzających podatek VAT

Nowy sposób na wyłudzanie podatku VAT znaleźli oszuści. Tym razem wykorzystują do tego paragony pozostawione na stacjach benzynowych.

Nie bierzesz paragonu ze stacji benzynowej? Uważaj na oszustów wyłudzających podatek VAT
foto: PIOTR JEDZURA/East News

Po opłaceniu rachunku za tankowanie nie zabierasz paragonu? Błąd! Może on posłużyć oszustom w wyłudzeniu podatku VAT. Na taki pomysł dodatkowego zarobku wpadli pracownicy stacji benzynowych, którzy wykorzystują paragony pozostawione przez klientów za paliwo i przekazują je przestępcom.

Ministerstwo Finansów sygnalizuje, że coraz częściej otrzymują zawiadomienia o takim sposobie wyłudzania podatku VAT. Jak zaznacza resort jest to proceder podlegający wysokim karom pieniężnym.

Sytuacja ma miejsce w momencie, gdy kierowca nie odbiera paragonu za zatankowane i opłacone paliwo. Do akcji wkracza nieuczciwy pracownik stacji, który za dodatkową opłata od oszustów wystawia na ten rachunek fakturę VAT. Tak wystawione faktury służą później do zawyżania kosztów podatkowych. 

Pomysł na zaniechanie takiego procederu ma Orlen, który na swoich stacjach ustawi przy kasach skrzynki. To do nich jeszcze przy kliencie będą wrzucane przerwane paragony. Cała akcja jest pod hasłem „Podatkowe Fair Play”.  Ma ruszyć od lipca 2017 roku, a władze firmy Orlen liczą na pozytywny odbiór klientów.

Jak zaznaczają, przezroczyste skrzynki na paragony mają uspokoić klientów, że rachunki za ich paliwo nie zostaną wykorzystane przez nieuczciwych pracowników stacji. Jest to bardzo dobry pomysł. Dzięki niemu klienci mogą czuć się bezpiecznie i być pewni, że ich rachunki nie posłużą działaniom przestępców.

Aleksandra Kopka
Tagi: Orlen stacje paliw paliwo