29.12.2015 15:04

Nowy TVR został oficjalnie zaprezentowany

Wszystko wskazuje na to, że po 10-letniej przerwie ruszy produkcja samochodów marki TVR, która jest własnością powstałej w 2013 roku spółki TVR Motors Cars Ltd.

Nowy TVR został oficjalnie zaprezentowany
foto: materiały prasowe

Firma opublikowała grafikę zdradzającą kształty przyszłego modelu. Swoim wyglądem prototypowy samochód nawiązuje do protoplastów tej marki – ma długą maskę oraz krótki tył. Został on jednak zaprojektowany według współczesnych standardów i z dbałością o aspekt aerodynamiczny.

Producent zastrzega, że ostateczna stylistyka samochodu nie została jeszcze wybrana – w zanadrzu TVR ma wiele różnych projektów, jednakże one wszystkie różnią się od siebie jedynie małymi detalami.

Prezes brytyjskiej firmy potwierdził, że do napędu zostanie wykorzystany benzynowy silnik V8 sygnowany przez Coswortha. Stelażem samochodu ma być iStream Carbon, czyli nowoczesna technologia opracowana przez Gordana Murraya. Rozwiązanie to było dotychczas wykorzystywane wyłącznie w Formule 1. Tego typu podwozie poza lekkością ma oferować wysoką sztywność, bezpieczeństwo, odporność na korozję i trwałość. Na wykorzystanie podobnego rozwiązania skusiła się wcześniej firma Yamaha, opracowując koncepcyjny model Sports Ride Concept.

Marka TVR powstała w 1947 roku w Blackpool. Zasłynęła ona z tworzenia lekkich, sportowych aut z potężnymi silnikami w wersjach nadwoziowych coupe i kabriolet. W 2004 roku firmę odkupił rosyjski biznesmen – Nikolay Smolensky – od przedsiębiorstwa Wheeler za kwotę około 15 milionów funtów. 

Następnie, w wyniku transakcji w lipcu 2013 roku, 100% udziałów marki TVR zostało sprzedanych nowej spółce. Obecny właściciel ściśle współpracuje z Cosworthem i Gordonem Murray’em. Dyrektor operacyjny TVR – John Chasey – ogłosił, że pierwsze auta trafią do właścicieli nie wcześniej niż w 2018 roku. 

Les Edgar, właściciel marki TVR Motors Cars Ltd., wspomniał o tym, że wkrótce zostanie ujawnionych więcej informacji o nowym modelu:

"

Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani z postępów prac. Wspierają nas finansowo ludzie, którzy złożyli depozyt na samochód zupełnie w ciemno, przed publikacją pierwszych oficjalnych zdjęć. Wkrótce ujawnimy więcej informacji – wszystkim tym, którzy nas wspomogli i w nas wierzyli, obiecujemy, że nowe auto pod każdym względem przekroczy najśmielsze oczekiwania. "

W pierwszym roku produkcji firma ma zamiar wyprodukować 250 aut. Nowy model ma ważyć około 1100 kg, przy rozkładzie masy 47% na przód i 53% na tył. Pięciolitrowy silnik V8 ma produkować w granicach 450-470 KM. Standardem będzie 6-biegowa przekładnia ręczna. Samochód rozpędzać ma się do 100 km/h w około 4 s, a prędkość maksymalna wyniesie ponad 300 km/h. 

Tagi: News TVR