20.10.2016 10:48

Nowy kompaktowy SUV od Geely

LYNK & CO 01 to nowy SUV, który będzie pierwszym seryjnie produkowanym modelem nowej marki Geely.

Nowy kompaktowy SUV od Geely
foto: materiały prasowe

Chiński gigant zaprezentował nowy samochód, który jest ucieleśnieniem wizji kompaktowego crossovera przyszłości w wydaniu marki LYNK & CO. Zdaniem producenta, ten wyjątkowy pojazd ma być jednym z najbardziej zaawansowanych aut pod względem łączności i wykorzystanych technologii.

LYNK & CO 01 opracowano na płycie podłogowej Compact Model Architecture, która w przyszłości ma zostać wykorzystana na potrzeby nowych modeli Volvo, w tym hatchbacka V40, sedana S40 i SUV-a XC40. Auto zaprojektowano w Szwecji, pod okiem Brita Petera Horbury.

Mierzy 4530 mm długości, 1855 mm szerokości, 1654 mm wysokości przy rozstawie osi 2730 mm, co oznacza, że jest nieco wyższy, dłuższy i szerszy od bestsellera w tej klasie, czyli Nissana Qashqaia. Przód auta wyróżnia się rozciągniętą na niemal całą szerokość zderzaka osłoną chłodnicy, nad którą znalazły się podłużne światła mocno nachodzące na maskę. Z kolorem nadwozia oraz czarnymi elementami kontrastują pomarańczowe elementy, w tym zaciski.

Wewnątrz znajdziemy duży dotykowy wyświetlacz systemu multimedialnego, który stale ma korzystać z dostępu do internetu. Do tego SUV-a dostać można się przy pomocy cyfrowego kluczyka, pozwalającego na łatwe udostępnienie pojazdu innym użytkownikom. Auto można kontrolować również za pomocą aplikacji LYNK & CO w smartfonie. Chiński gigant wciąż współpracuje z Ericssonem nad stworzeniem zaawansowanej chmury na potrzeby łączności samochodowej.

Zdaniem szefa studia designerskiego, Andreasa Nilssona, pojazd opracowano z myślą o młodej klienteli:

"

Stylistyka ma wyróżnić ten samochód z tłumu i zachęcić do jego zakupu ludzi ze wszystkich zakątków świata. Dodatkowo chcieliśmy zaoferować osobom otwartym na nowinki technologiczne – których integralną częścią życia są ich smartfony – minimalistyczny design wnętrza. "

Seryjnie produkowane auto ma docelowo być dostępne z 7-biegową przekładnią automatyczną DCT lub ręczną skrzynią biegów. Pod maską znajdą się silniki Volvo o mocy nawet do 300 KM i emisji spalin niższej niż 100 g/km.

O bezpieczeństwo kierowców będą dbać najnowocześniejsze rozwiązania, w tym system ostrzegający o kolizji, asystent martwego pola, asystent pasa ruchu oraz system autonomicznego hamowania awaryjnego. Jak przystało na producenta, który ma w swoich rękach Volvo znane z bezpieczeństwa, Geely chce, by nowy SUV podołał globalnym testom bezpieczeństwa, uzyskując najwyższe nowy.

LYNK & CO1 trafi do sprzedaży w Europie dopiero w 2018. Wcześniej, w 2017, zadebiutuje w Chinach. Geely planuje osiągnąć roczną sprzedaż tego modelu w wysokości 500 000 egzemplarzy w przeciągu zaledwie najbliższych 5 lat.

Tagi: #Galeria #News