07.01.2016 13:02

O ile wzrosła produkcja fabryki Opla w Gliwicach?

Gliwicki zakład produkcyjny wytworzył w 2015 roku ponad 169,4 tysięcy samochodów, czyli o 53% więcej niż rok wcześniej. Producent liczy na dalsze wzrosty.

O ile wzrosła produkcja fabryki Opla w Gliwicach?
foto: materiały prasowe

Przedstawicielstwo ma nadzieje, że sytuacja rynkowa wpłynie także na zwiększenie sprzedaży w 2016 roku. Sukcesem ma być nowy Opel Astra – w największej mierze od popytu na to auto zależy tegoroczny nakład produkcyjny.

Agnieszka Brania z General Motors Manufacturing Poland pochwaliła się wzrostem zamówień 5. generacji Astry:

"

Chociaż model ten jest dostępny na większości europejskich rynków dopiero od listopada 2015 r., to już złożonych zostało na niego ponad 65 tys. zamówień. Ten bardzo dobry wynik oznacza, że model trafił w oczekiwania rynku, a to z kolei pozwala mieć nadzieję, iż przełoży się na wzrost produkcji w Gliwicach w 2016 r. "

W lutym 2015 rozpoczęto wytwarzanie Holnedów Astra i Cascada, które docelowo mają trafiać na rynki Australii i Nowej Zelandii. W tym samym roku łączna liczba zbudowanych od samego początku aut przekroczyła dwa miliony.

W listopadzie 2015 ruszyła w Gliwicach produkcja Buicka Cascady przeznaczonej na rynek Ameryki Północnej. Wszystko to zaowocowało w wprowadzeniu trzeciej zmiany i utworzeniu nowych miejsc pracy.

Jedynie w 2014 roku fabryka zaliczyła mały kryzys – przy zdolnościach wytwórczych sięgających 207 tysięcy samochodów rocznie, z fabryki wyjechało niespełna 89 tysięcy aut.

Zakład General Motors Manufacturing Poland został otwarty w 1998 roku. Obecnie gliwicka wytwórnia składa się z trzech oddziałów – jeden z nich produkuje samochody osobowe, drugi zajmuje się wytwarzaniem silników w Tychach, a trzecim jest Centrum Usług Wspólnych. Opel to także jeden z największych pracodawców w regionie. Obecnie zatrudnia aż 3,9 tysięcy osób.

Nowa Astra zadebiutowała na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2015. Parę tygodni później, dokładnie 29 września 2015 roku, ruszyła jej seryjna produkcja w fabryce w Gliwicach. Auto oferuje nowoczesne reflektory w technologii LED, jak również wentylowane fotele z funkcją masażu. W stosunku do poprzednika w adekwatnej wersji silnikowej, samochód jest lżejsze nawet do 200 kg. W Polsce cennik otwiera odmiana 1.4 Essentia o mocy 100 KM. Kosztuje 59 900 zł wzwyż.

Tagi: #News #Opel