09.05.2016 09:53

OC dla rowerzystów będzie obowiązkowe?

Przedstawiciele łódzkiej inicjatywy społecznej „EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi” – zrzeszającej lokalnych kierowców – postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Złożyli wniosek o wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów – poinformował DGP.

OC dla rowerzystów będzie obowiązkowe?

Sprawa ma zostać rozpatrzona przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Finansów, które odpowiada za ubezpieczenia. O podobnym pomyśle w 2013 roku było głośno przez miejską radną z klubu Rafała Dutkiewicza – Katarzynę Obarę. Postulowała ona także za tym, by przywrócić karty rowerowe – w myśl, że korzystanie z dróg publicznych to nie tylko przywilej, ale także odpowiedzialność.

Wszystko przez rowerzystów niemających zbyt dużego pojęcia o przepisach ruchu drogowego i nieposiadających ubezpieczenia OC. Zdaniem Katarzyny Obary, taki stan rzeczy szkodzi przede wszystkim kierowcom – wielokrotnie po zderzeniu z rowerzystą, cyklista po prostu ucieka. Teoretycznie, rozwiązaniem zatem mogłyby być obowiązkowe ubezpieczenia, które kosztują około 50 zł.

W podobne argumenty uzbroili się członkowie inicjatywy społecznej „EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi”. Impulsem do przedsięwzięcia tego typu środków były liczne wypadki z udziałem nie tylko samochodów, ale także na linii rowerzysta-rowerzysta. 

Obecnie w przypadku spowodowania szkód przez rowerzystę, kierowca ma dwie możliwości ubiegania się o rekompensatę – może dogadać się ze sprawcą lub dochodzić swoich praw w sądzie. Oczywiście z perspektywy prawa cyklista odpowiada za wyrządzoną szkodę na zasadach ogólnych prawa cywilnego – zgodnie z artykułem 415 kodeksu cywilnego ponosi on osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Musi więc zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni.

Co ciekawe, w żadnym z krajów należących do Unii Europejskiej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem była Szwajcaria, która jednak 1 stycznia 2012 roku zrezygnowała z obligatoryjnych ubezpieczeń OC dla rowerzystów, czyli tzw. Haftpflichtversicherung. Powodem była niska efektywność ekonomiczna.

Warto również zauważyć, że najczęściej szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, nie są nadmiernie kosztowne. A samo wprowadzenie obowiązkowego OC mogłoby się wiązać z dodatkowymi kosztami, np. związanymi z aparatem kontroli. 

A Waszym zdaniem wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów to dobry pomysł?

Tagi: News