16.02.2016 10:58

OM 654 – nowy silnik wysokoprężny Mercedesa

Niemiecki producent samochodów opracował nową jednostkę turbodiesla, która zadebiutuje w najnowszym Mercedesie klasy E. 

OM 654 – nowy silnik wysokoprężny Mercedesa
foto: materiały prasowe

W stosunku do 2,1-litrowego silnika, który zastępuje, nowy motor jest znacznie lżejszy. To pierwsza jednostka wykorzystująca blok i głowicę wykonane z aluminium. Wykorzystanie takich materiałów zaowocowało w redukcji masy własnej z 202,8 do 168,4 kg.

Ponadto o 13% zmniejszono zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla. To oznacza, że klasa E oznaczona logotypem 220d ma legitymować się średnim zużyciem paliwa w cyklu mieszanym wyrażanym w 3,9 l/100 km.

Mercedes szczyci się także tym, że jego nowy silnik spełnia normy emisji spalin według standardów RDE – Real Driving Emissions. Przy okazji zadbano o lepszą kulturę pracy – jednostka ma przenosić mniej drgań i hałasów do kabiny dzięki zmniejszonemu rozstawowi cylindrów.

Mercedes 2

OM 654 uzbrojono także w wielościeżkowy zawór recyrkulacji spalin (EGR) oraz w czwartą generację systemu Common Rail. Co więcej, jednostka wykorzystuje lepsze środki izolacyjne i ulepszone powłoki katalityczne, które w rezultacie pomagają oszczędzać paliwo szczególnie na krótkich dystansach. Uzupełnieniem jest system selektywnej redukcji katalitycznej wykorzystujący AdBlue.

Zachwytu nad nowym silnikiem nie kryje członek zarządu Daimler, odpowiedzialny za dział badań i rozwoju – Thomas Weber:

"

Nasze nowe turbodiesle są wydajniejsze, lżejsze, mocniejsze i bardziej kompaktowe, a na dodatek spełniają wyśrubowane, globalne normy emisji spalin. Naszym zdaniem, te jednostki wysokoprężne będą musiały trafić w przyszłości do samochodów ciężarowych i osobowych w celu redukcji emisji dwutlenku węgla. "

Silnik o pojemności skokowej 1950 cm3 generuje moc 195 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który pozwala najnowszej klasie E 220d na sprint od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,3 s.

Tagi: Mercedes