07.04.2016 14:50

Obowiązkowa karta rowerowa powróci?

W środowisku cyklistów po raz kolejny zawrzało, tym razem z powodu nowego projektu Ministerstwa Infrastruktury, który zakłada powrót do obowiązkowych kart rowerowych. Co sądzą na ten temat Polacy?

Obowiązkowa karta rowerowa powróci?
foto: ons.pl

Rekomendacja o powrocie do obowiązkowych kart rowerowych znalazła się w Narodowym Programie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według urzędników zmiana miałaby przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach, a także zmniejszyć ilość wypadków z udziałem rowerzystów.

Nowy projekt zakłada, że rowerem będą mogli jeździć wyłącznie posiadacze prawa jazdy lub właśnie karty rowerowej. Nie wiadomo jeszcze, jakie kary groziłyby za brak tego dokumentu. 

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą na ten temat i czy podoba im się nowy pomysł ministerstwa.

Zdaniem wielu rowerzystów nowy przepis zniechęci zwyczajnych ludzi do jazdy na rowerze. Wstępnie ministerstwo zapewnia, że nie chce utrudniać życia cyklistom i obiecuje, że egzamin nie będzie uciążliwy. Dlatego też organizowaniem testów miałyby się zająć komisariaty i szkoły, a nie wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Nie wszystkim jednak podoba się taki projekt. Plany ministerstwa skomentował m.in. rzecznik klubu Kukiz'15, Jakub Kulesza, na środowej konferencji prasowej w Sejmie, według którego pomysł jest „wymysłem administracji, urzędników, którzy nie mają pojęcia, jak się jeździ na rowerze”.

"

Rząd po raz kolejny uderza w cyklistów, po negatywnych wypowiedziach ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego na temat cyklistów, przyszedł czas na wprowadzenie regulacji negatywnych dla cyklistów. "

Z kolei poseł Jerzy Kozłowski, który na konferencję prasową przybył na rowerze, dodał, że problem leży w złej infrastrukturze, a nie w samych cyklistach.

"

Jestem zagrożony przez tiry, które poruszają się po wąskich drogach i często muszę się przed nimi chować na pogranicze rowu. (...) Każdy, kto jeździ na rowerze zdaje sobie sprawę z tego, że nie my jesteśmy zagrożeniem dla ruchu, tylko nam ten ruch zagraża. W Polsce dostosowanie dróg dla rowerzystów jest po prostu słabe. "

Karty rowerowe to jednak nie jedyny projekt, nad którym zastanawiają się urzędnicy. Ministerstwo Infrastruktury rozważa także wprowadzenie obowiązkowej jazdy w kasku dla dzieci i młodzieży.

Uważacie, że wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych dla osób bez prawa jazdy to dobry pomysł?

Justyna Kierzkowska
Tagi: #News