22.12.2016 11:06

Od 2017 sprawdzisz liczbę punktów karnych online

Jak podaje „Rzeczpospolita” – od kwietnia 2017 roku osoby z ważnym prawem jazdy będą mogły sprawdzić liczbę punktów w internecie.

Od 2017 sprawdzisz liczbę punktów karnych online
foto: kadr z wideo

Wgląd do informacji uzyskać będziemy mogli uzyskać za pośrednictwem platformy ePUAP, po odpowiednim uwierzytelnieniu naszej tożsamości. Projekt zmian kodeksu drogowego pozwalającego na wdrożenie takiej usługi trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Dodatkowo organy Inspekcji Ochrony Środowiska będą mogły sprawdzać dane o pojeździe w centralnej ewidencji pojazdów.

Obecnie mieszkańcy kraju nad Wisłą mogą uzyskać wgląd w historię pojazdów za pośrednictwem strony historiapojazdow.gov.pl, gdzie po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji, dostaniemy dostęp do danych o marce, modelu, roku produkcji, a także terminie badania technicznego wskazanego samochodu. Ponadto możliwy jest wygląd w informacje o autobusie przewożącym dzieci, co jest możliwe po wprowadzeniu numer rejestracyjnego na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl.

Nowością od 2017 roku ma być także zapowiedziana podczas konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji możliwość obsługi prawa jazdy w formie elektronicznej. Tzw. mDokument ma służyć jako bramka dostępowa do danych, a nie magazyn, o czym wspomniał Arkadiusz Szczebiot z MC. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby dysponujące telefonami starszej generacji. Jedyny ujawniony wymóg sprzętowy zakłada możliwość wyposażenia urządzenia w aktywną kartę sim. Pomysłodawcy przy okazji zapewnili, że rozwiązanie ma być całkowicie bezpieczne i oparte o system obecnie funkcjonujący z powodzeniem w Austrii. Przy czym nie będzie odgórnego obowiązku do korzystania z mDokumentu.

Obecne plany zakładają pilotaż systemu na maj 2017 roku. Miesiąc później mDokument ma być gotowy do codziennego użytku wraz z cyfrową wersją dowodu osobistego. Dopiero na październik 2017 zapowiedziano możliwość dodania prawa jazdy do systemu.

Jesteście gotowi do skorzystania z nowoczesnych rozwiązań?

Tagi: News