22.03.2018 12:17

Playboy i CKM znikną z półek stacji PKN Orlen. Promowana będzie prawicowa prasa? [OŚWIADCZENIE PKN ORLEN]

Jak poinformował tygodnik Newsweek Polska, władze PKN Orlen szykują zmianę oferty. Ze stacji benzynowych mają zniknąć magazyny dla panów, m.in. Playboy i CKM.

Stacja Orlen
foto: Magdalena Pasiewicz/East News - Wroclaw 2017, stacja benzynowa Orlen

O małej rewolucji w ofercie polskiego koncernu paliwowo-energetycznego poinformował dziennikarzy Newsweeka jeden z pracowników firmy. Z jego relacji wynika, że prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, własnoręcznie stworzył listę tytułów, których nie będzie można już kupić na stacjach Orlenu. Są to m.in. Playboy i CKM. Powstała też druga lista. Znalazły się na niej czasopisma prawicowe, jak np. Do rzeczy, które szef koncernu zamierza zacząć bardziej promować.

PKN Orlen usuwa ze sprzedaży Playboya i CKM

Newsweek poprosił o komentarz przedstawicieli magazynów, które już niebawem będą zakazane na stacjach Orlenu. Mateusz Zieliński, zastępca redaktora naczelnego CKM, skomentował sprawę następująco:

"

Decyzja prezesa Orlenu uderza w zasady wolnego rynku, a nas stawia w niezręcznej sytuacji wobec czytelników, którzy od dekad kupowali CKM na stacjach tej sieci. Na szczęście Polacy są sprytnym narodem i nie mam wątpliwości, że ci, którzy lubią CKM albo Playboya, na pewno sobie poradzą.  "

Zapytany o możliwe powody takiej decyzji prezesa Obajtka, Mateusz Zieliński odpowiedział:

"

Zapewne wynika z pobudek ideologicznych, ale też niewątpliwie z nieznajomości tematu. CKM, ale też np. Playboy, to pisma lifestylowe, w których poruszamy różne męskie tematy: publikujemy wywiady, materiały o sporcie, motoryzacji i kulturze. Tematy erotyczne stanowią zaledwie ułamek naszej zawartości. "

Dziennikarz współpracujący z Playboyem był nieco ostrzejszy w swoich osądach. Stwierdził, że:

"

To początek cenzury. Najwyraźniej prezesowi Orlenu zamarzyła się krucjata ideologiczna. "

Oświadczenie PKN Orlen w sprawie tytułów prasowych na stacjach benzynowych [AKTUALIZACJA]

Po publikacji artykułu od biura prasowego PKN Orlen otrzymaliśmy sprostowanie informacji o następującej treści:

"

PKN ORLEN pragnie zdecydowanie podkreślić, iż replikowana przez media informacja podana wczoraj przez tygodnik Newsweek o rzekomym wycofaniu ze stacji paliw ORLEN części prasy jest nieprawdziwa. Spółka nie miała okazji jej zdementować bowiem redakcja tygodnika Newsweek nie czekając na odpowiedź Biura Prasowego, opublikowała przedmiotowy tekst.

Pragniemy poinformować, że w ramach cyklicznej optymalizacji oferty prasowej względem możliwości ekspozycyjnych, czasowo wstrzymana została dostawa na stacje kilku tytułów, różnych kategorii. Stan ten potrwa do czasu wypracowania nowych standardów ekspozycji. Termin ich wprowadzenia został zaplanowany na 26 marca.

Zarzadzanie półką z produktami (w tym przypadku prasa i czasopisma) to naturalny i cykliczny proces podyktowany wyłącznie wskazaniami biznesowymi. Podobne działania były przeprowadzane w przeszłości i będą miały miejsce w przyszłości. Szanujemy wszystkich naszych Klientów, a wszelkie zmiany na stacjach paliw służą tylko kształtowaniu standardów jak najlepszej jakości usług. "

Na razie nieznana jest jeszcze oficjalna lista gazet, których dostawę wstrzymano, ani tych, które zostaną w najbliższym czasie wyeksponowane. Wiadomo jednak, że stoiska z prasą na stacjach benzynowych to dla wielu wydawców ważny kanał dystrybucji.

Natalia Hluzow
Tagi: News Playboy CKM