26.04.2016 14:55

Paliwo w sezonie wakacyjnym będzie droższe

Jednym z czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na koszt wakacyjnej wyprawy, są ceny paliw. W końcu to od tego zależy, o ile więcej lub mniej przyjdzie nam zapłacić za podróż samochodem do miejsca docelowego i z powrotem.

Paliwo w sezonie wakacyjnym będzie droższe
foto: materiały prasowe

Z najnowszych raportów sporządzonych przez analityka BM Reflex – Urszulę Cieślak – wynika, że można spodziewać się niewielkich wzrostów cen paliw. Jej zdaniem olej napędowy może podrożeć o 15 groszy, benzyna 95 średnio o 10 groszy.

Powodem tego są zbliżający się okres wakacyjny oraz sytuacja na międzynarodowych rynkach. Już teraz zaobserwować można skromne podwyżki zarówno na rynku hurtowym, jak i stacjach detalicznych. Niemniej nie ma racjonalnych powodów do obaw o długookresowy wzrost cen.

Ekspertka zauważyła, że mamy do czynienia z nadpodażą surowca oraz rekordowo wysokimi rezerwami ropy w USA. Jednocześnie rynki liczą na zmniejszenie presji na spadek cen przez wzgląd na ewentualne zamrożenie skali wydobycia przez Rosję, Arabię Saudyjską, Wenezuelę i Katar.

Przedstawicielka BM Reflex w rozmowie z Newserią wspomniała o tym, że ceny ropy naftowej osiągają najwyższy poziom od grudnia 2015 roku. Tego z kolei aż tak mocno nie odczuliśmy dzięki umacniającej się walucie, co jednak w perspektywie kilku najbliższych tygodni może się zmienić.

W połowie kwietnia 2016 roku przeciętne ceny benzyny 95 wynosiły około 4,15 zł za litr, oleju napędowego 3,85 zł, a autogazu – 1,62 zł. Należy się jednak liczyć z tym, że te kwoty mogą zmienić się o 10 groszy w górę lub w dół. Niezależnie od ewentualnych wzrostów, warto zaznaczyć, że ceny są niższe niż w ubiegłym roku i takie powinny się także utrzymać w drugim kwartale 2016.

Zdaniem analityka BM Reflex w najbliższych miesiącach wzrośnie popyt na paliwo, co spowodowane będzie zwiększoną mobilnością Polaków w okresie wakacyjnym. Jednak nie powinny to być duże wzrosty. Spekuluje się średnią cenę w drugim kwartale na poziomie około 4,25 zł za Euro 95, przy czym koszt litra oleju napędowego wciąż ma się utrzymać poniżej 4 zł. Cena autogazu nie powinna przekroczyć pułapu 1,7 zł.

A Wy ile ostatnio płaciliście za litr paliwa na stacji?

Tagi: #News