14.04.2017 12:57

Parkomaty w Warszawie działają nielegalnie

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za nielegalny obowiązek wpisywania numeru rejestracyjnego do automatu.

Parkomaty w Warszawie działają nielegalnie
foto: kadr z wideo

Zdaniem wymiaru sprawiedliwości, Rada Miasta Stołecznego Warszawy nie wykazała podstaw prawnych do przetwarzania danych osobowych, jakie stanowią numery rejestracyjne. Jeśli wyrok w sprawie wytoczonej przez mieszkańca stolicy Polski się uprawomocni, niezbędne będzie przeprogramowanie urządzeń.

Co ciekawe, jak wynika z nowej propozycji, mieszkańcy stref płatnego parkowania mieliby płacić 2400 zł abonamentu za parkowanie drugiego samochodu. Cena za pierwsze auto miałaby pozostać na poziomie 30 zł.

Miałby to być sposób na walkę z nadmierną liczbą samochodów w centrum miasta. Dodatkowo, według obecnych planów, od 2020 roku wysoka stawka miałaby obowiązywać nawet za pierwszy pojazd, o ile ten nie spełniałbym restrykcyjnych norm emisji spalin Euro 6. Jednak dopuszczane miałyby być pewne wyjątki, na przykład, gdy rodzice sprawują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem – wtedy mogliby liczyć na niższy abonament.

Dodatkowo, opracowywana w parlamencie nowelizacja ustawy o drogach publicznych ma uściślić zasady pobierania opłat za parkowanie. Pomysłodawcy chcą, by strefy płatnego parkowania mogły obowiązywać w określonych godzinach lub całodobowo w sprecyzowanych dniach tygodnia, za wyjątkiem sobót oraz dni ustawowo uznawanych za wolne. Wszystko dlatego, że w polskim systemie prawnym nie występuje wiążąca definicja dnia roboczego.

Z kolei władze poszczególnych miast starają się ułatwić kierowcom znajdowanie miejsc parkingowych przy pomocy aplikacji w smartfonach. Za przykład może posłużyć Warszawa. W stolicy Polski w sierpniu 2016 roku ruszyły testy systemu stworzonego przez krakowską firmę Comarch, które potrwały do końca roku.

Tagi: News