01.08.2018 14:05

Pierwsze fabularyzowane widowisko VR w Polsce przenosi nas w czasy powstania warszawskiego

„Kartka z Powstania” to pierwszy tego typu hołd dla powstania warszawskiego. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości możemy wczuć się w sytuację mieszkańca stolicy w sierpniu 1944 roku.

Pierwsze fabularyzowane widowisko VR w Polsce przenosi nas w czasy powstania warszawskiego
foto: Wikimedia Commons

Widowisko „Kartka z Powstania” koncentruje się na losach kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” (1900-1996), który idąc walczyć w powstaniu, otrzymał kartkę z modlitwą od swojej córki. Okazało się, że kartka uratowała mu życie. W jaki sposób? Dowiedzieć się tego można, podziwiając wirtualne widowisko.

Po założeniu gogli VR i słuchawek trafiamy w sam środek wydarzeń sierpnia ’44 w okupowanej przez Niemców stolicy. Dookoła nas widzimy innych powstańców, ale również niemieckich żołnierzy i nadjeżdżające czołgi. Słyszymy wybuchające bomby i granaty tak, jakbyśmy tam byli naprawdę.

„Kartka z Powstania” – widowisko VR o powstaniu warszawskim

„Kartka z Powstania” to pierwsze fabularyzowane widowisko historyczne, stworzone w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) w Polsce. Jego reżyserem jest Tomasz Dobosz.

Zdjęcia nagrywano w starych zakładach w Świebodzicach, które „grają” Warszawę. Aby uzyskać przekonujący trójwymiarowy efekt, korzystano z 24 kamer naraz.

Praca nad projektem trwała ponad 2,5 roku. Z zarejestrowanych 40 godzin filmu wybrano 15 minut, które złożyły się na finalną wersję.

Widowisko „Kartka z Powstania” oglądać można bezpłatnie od 1 sierpnia 2018 do 16 września 2018 w Galerii Kordegarda w Warszawie.

Powstanie warszawskie – 74. rocznica

Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17:00 („Godzina W”), a zakończyło się 3 października tego samego roku. W wyniku walk z Niemcami zginęło 16 tysięcy powstańców, a w wyniku nalotów, ostrzału i zbrodni hitlerowców na ludności cywilnej od 150 do 200 tysięcy mieszkańców Warszawy.

Maciej Koprowicz
Tagi: adrenalina