17.11.2016 09:25

Pierwszy elektryczny Jaguar – i-Pace

Brytyjczycy podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles zaprezentowali w pełni elektryczny koncept. Debiut przedprodukcyjnego modelu ma nastąpić w 2017.

Pierwszy elektryczny Jaguar – i-Pace
foto: kadr z wideo

Pierwsze samochody trafią do sprzedaży już w 2018 roku. Jak na luksusową markę przystało, parametry pojazdu są imponujące. Inżynierom Jaguara udało się wykrzesać 400 KM i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego z dwóch jednostek elektrycznych znajdujących się przy każdej osi. Chłodzone cieczą baterie litowo-jonowe według standardów EPA mają zapewniać zasięg do 355 kilometrów.

O tym, że to ogromny krok naprzód w dziejach marki, wspomniał Ian Hoban z Jaguara:

"

Elektryczne silniki zapewniają natychmiastową reakcję na gaz, bez żadnych opóźnień, bez zwłoki skrzyni biegów, czy innych zakłóceń. Sposób dostarczania przez nie momentu obrotowego w porównaniu do tradycyjnych spalinowych jednostek z pewnością mocno wpłynie na doświadczenia z jazdy. "

Samochód opracowany na nowej platformie Jaguara, przeznaczonej dla aut elektrycznych, według zapewnień producenta jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w około 4 sekundy. Brytyjczycy położyli ogromny nacisk na takie elementy jak przestronność, zawieszenie, a także aerodynamikę. I tak oto I-Pace może poszczycić się współczynnikiem oporu powietrza wyrażanym w 0,29 Cx.

Agresywnie zaprojektowany crossover o dużym rozstawie osi i względnie małym prześwicie jest porównywalnych rozmiarów do średniej wielkości SUV-ów, jednak dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii możliwe było wygospodarowanie większej przestrzeni w kabinie, która oferuje podobną ilość miejsca, co duże SUV-y, szczególnie w drugim rzędzie siedzeń. Zdaniem Iana Calluma, dyrektora studia designerskiego Jaguara, to ma być istna rewolucja:

"

Koncepcyjny i-Pace wyróżnia się innowacyjną sylwetką, a nie tylko samą stylistyką. Osiągnięcie pożądanych rezultatów było możliwe dzięki wykorzystaniu innego rodzaju napędu. To wcale nie jest tak, że my za cel obraliśmy stworzenie czegoś zupełnie innego w stosunku do pozostałych projektów. Po prostu chcieliśmy opracować design odzwierciedlający nowoczesne rozwiązania technologiczne. "

Wnętrze jest nastawione na kierowcę i wyróżnia się minimalistycznym designem. Cały ciężar obsługi spoczywa na wyświetlaczu wysokiej rozdzielczości. Poza dużą przestrzenią w kabinie pasażerskiej, miejsca nie brakuje również w bagażniku, który pomieści 530 litrów.

Jednak co najistotniejsze – producent zapewnia, że najnowszy model i-Pace będzie się prowadzić jak prawdziwy Jaguar:

"

Kiedy zasiądziesz za kierownicą tego samochodu, odczujesz, że sposób prowadzenia jest adekwatny do dynamicznego designu. To Jaguar i będziemy co rusz udowadniać, że auto nieemitujące niebezpiecznych substancji do atmosfery może być świetnym pojazdem dla kierowcy. "

Jak Wam się podoba i-Pace?

Tagi: News Galeria Jaguar