02.11.2016 13:06

Podsumowanie akcji „Znicz 2016”

Niemałe wrażenie – niestety, w negatywnym tego słowa znaczeniu – robią tegoroczne statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drogach w dniach od 28 października do 1 listopada 2016 roku.

Podsumowanie akcji „Znicz 2016”
foto: policja.pl

Jak co roku, policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych, którzy niejednokrotnie mieli do przejechania setki kilometrów, by dotrzeć na groby swoich bliskich. Ze względu na wzmożony ruch – szczególnie w okolicach cmentarzy – kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy sprawowało pieczę na drogach, kierując ruchem ulicznym, patrolując autostrady, drogi ekspresowe i mniejsze trasy dojazdowe. W działaniach policję wspierały inne służby mundurowe, w tym Żandarmeria Wojskowa, straż miejska, gminna oraz Straż Ochrony Kolei.

Mimo wytężonej służby, w ciągu tych 5 dni doszło łącznie do 428 wypadków, w których zginęło 39 osób i 531 zostało rannych. W międzyczasie zatrzymano na gorącym uczynku zatrważającą liczbę aż 1197 nietrzeźwych kierowców. Najtragiczniejsza była sobota 29 października. Tego jednego dnia śmierć na drogach poniosło 14 osób w 96 wypadkach, a uszczerbku na zdrowiu doznało 124 ludzi.

W analogicznym okresie 2015 roku na polskich drogach doszło do 294 wypadków. Odnotowano 36 ofiar śmiertelnych i 340 rannych. Z kolei przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości poskutkowały wyeliminowaniem z ruchu drogowego 1337 nietrzeźwych kierowców. Za główne przyczyny wypadków uznano brawurową jazdę oraz nadmierną prędkość.

Przy okazji policja apeluje o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz ostrożną jazdę. Należy także pamiętać, że wiele osób będzie wracać z podróży 2 listopada 2016 roku. Funkcjonariusze przypominają również o tym, by piesi i rowerzyści zadbali o swoje bezpieczeństwo. Przez ciężkie warunki atmosferyczne i coraz szybciej zapadający zmrok, ci uczestnicy ruchu drogowego powinni pamiętać o korzystaniu np. z kamizelek odblaskowych.

Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. Za brak takiego elementu grozi mandat karny.

Tagi: News