07.07.2016 11:15

Polacy bez odszkodowań od Volkswagena

Amerykanie, którzy kupili auta VW z silnikami diesla o zaniżonych wynikach spalania i emisji gazów dostaną od producenta nawet 7 000 dolarów odszkodowania. Dla Polaków koncern ma przeprosiny.

Polacy bez odszkodowań od Volkswagena
foto: wikipedia/org / Tony Hisgett, CC BY 2.0

O aferze nazwanej dieselgate zrobiło się głośno w 2015 roku – okazało się, że Volkswagen oszukiwał podczas testów, zmieniając ustawienia oprogramowania odpowiedzialnego za funkcjonowanie silników.

W rezultacie uzyskały one znacznie lepsze niż rzeczywiste wyniki emisji spalin. Nieprawdziwe informacje o większej przyjazności środowisku mogły wpłynąć na decyzje zakupowe klientów.

Volskwagen poinformował o przygotowaniu dla nabywców swoich aut z silnikami ze zmodyfikowanym oprogramowaniem oferty specjalnej – mogą oni oczekiwać odkupienia samochodu przez koncern po obecnej cenie rynkowej lub zainkasowania nawet 7 000 dolarów odszkodowania.

Suma ta ma między innymi pokryć różnicę między spodziewanymi a rzeczywistymi kosztami eksploatacji, wynikającymi z większego niż reklamowano spalania. Rozbieżność wynika z działania nowego oprogramowania sterującego.

Jak szacuje VW, program zadośćuczynienia będzie go kosztował 14 mld euro.

Właściciele tych samych samochodów kupionych w Unii Europejskiej – a więc i w Polsce – nie mogą jednak liczyć na podobne traktowanie. Poinformował o tym Matthias Mueller - szef Volkswagena.

Jak można się domyślić, decyzja VW nie została przyjęta w Europie z entuzjazmem. Elżbieta Bieńkowska - Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług – określiła zagranie koncernu jako nie fair i zapowiedziała przeprowadzenie z przedsiębiorstwem rozmów w tej sprawie.

Nie jest wykluczone, że Unia Europejska weźmie Volskwagena pod lupę – w takim przypadku koncern może spodziewać się wielomiliardowych kar.

Decyzja VW o zignorowaniu europejskiego rynku może wynikać z chłodnych kalkulacji. USA znane są z zasądzania gigantycznych odszkodowań na rzecz pokrzywdzonych konsumentów – proponując wypłacanie rekompensat, producent może w ten sposób unikać długotrwałych i kosztownych procesów.

W Unii Europejskiej prawo nie faworyzuje klientów i mają oni zdecydowanie mniejsze szanse na zasądzenie odszkodowania.

Co myślicie o decyzji Volskwagena?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News