23.12.2015 12:17

Policja apeluje o ostrożną jazdę w Święta 2015

Jak co roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, można spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, dlatego też policja apeluje o spokojną, rozsądną jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego.

Policja apeluje o ostrożną jazdę w Święta 2015
foto: CC BY-SA 3.0

Należy pamiętać, że pomimo wysokich temperatur, jezdnia może być śliska, a w wielu rejonach warunki pogodowe mogą się diametralnie pogorszyć – istnieje ryzyko, że spadnie deszcz lub nawet deszcz ze śniegiem. Ale przede wszystkim policja przypomina o obowiązujących ograniczeniach prędkości i zaleca bezwzględnie ich przestrzeganie. W końcu najczęstszą przyczyną drogowych wypadków jest niedostosowanie tempa do warunków na drodze.

Przekroczenie 50 km/h w terenie zabudowanym skutkować będzie zabraniem prawa jazdy, a za rażące naruszenie innych przepisów ruchu drogowego policja występować będzie do sądu o czasowe odebranie uprawnień.

Ruszając w dalszą podróż nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu samochodu, jak i właściwym zabezpieczeniu bagażu. Należy również mieć na względzie zabezpieczenie mieszkania lub domu – zamknięcie okien, drzwi i włączenie alarmu.

Policjanci zapewniają, że będą kontrolować stan trzeźwości kierowców, sposób przewożenia dzieci oraz to, czy wszyscy pasażerowie zapięli pasy. Osoby po spożyciu napojów wyskokowych mogą spodziewać się jeszcze surowszych kar, które weszły w życie w maju 2015 roku.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi do 0,2 promila. Za przekroczenie tej wartości do poziomu 0,5 promila grozi zakaz prowadzenia pojazdów i do 30 dni aresztu. Jeśli stężenie przekroczy 0,5 promila, kierowcy mogą trafić za kratki nawet na 2 lata.

Wszyscy piesi chcąc dbać o własne bezpieczeństwo na drodze powinni zaopatrzyć się w odblaski – to szczególnie istotne w obliczu tego, że w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem przechodniów. Za powód wskazuje się wcześnie zapadający zmrok i ciemne ubrania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu wyłącznie po chodniku, drodze do tego przeznaczonej lub w strefie zamieszkania.

Mateusz Struk
Tagi: #Duperele