27.08.2016 18:08

Powstanie Seat Ateca Cupra

Hiszpański producent samochodów rozszerzył swoją gamę o pierwszego SUV-a w historii marki. Idąc za ciosem, ma powstać jego ostrzejsza odmiana – Cupra.

Powstanie Seat Ateca Cupra
foto: materiały prasowe

Cupra jest oznaczeniem najostrzejszych odmian Seata. Leon w najmocniejszej odmianie generuje mocy nawet 290 KM, a Ibiza – 192 KM. W stosunku do bazowych odmian, te auta wyróżniają się między innymi sztywniejszym zawieszeniem oraz bardziej bezpośrednim układem kierowniczym. Już wkrótce do rodziny aut z Cuprą w nazwie dołączy Ateca, o czym wspomniał jeden z pracowników Seata:

"

Rynek szybkich SUV-ów rozwija się bardzo szybko, ale wyłącznie w przypadku aut premium. Wśród tańszych crossoverów nie ma mocniejszych pojazdów. To z kolei daje Seatowi możliwość wypełnienia niszy, a co za tym idzie – osiągnięcie pozycji lidera w tym segmencie. Najmocniejszy SUV Seata ma się wyróżniać na tle wciąż rozrastającego się rynku SUV-ów. Niewykluczone, że po hiszpańskiej marce, do gry włączą się także inni producenci. "

Jeśli ambitne plany dojdą do skutku, Atecę napędzać miałby 2-litrowy silnik znany z Leona Cupry 290, generujący 290 koni mechanicznych. Za sprawą napędu na obie osie auto od 0 do 100 km/h rozpędzać mogłoby się nawet w około 6,5 sekundy. Kolejnym powodem, który może zachęcać do podjęcia takiej decyzji, są świetnie wyniki sprzedażowe standardowej odmiany tego SUV-a.

Ten model jest najbardzeij zaawansowanym pojazdem hiszpańskiego producenta, jaki dotychczas został opracowany. Oferuje paletę technologii ułatwiających codzienną jazdę, w tym system Jam Traffic Assist (asystent jazdy w korkach) dostępny jedynie w odmianach z automatyczną przekładnią DSG, czujnik martwego pola i aktywny tempomat ACC. W zależności od potrzeby kierowcy, może on dostosować zachowanie samochodu do swojego stylu jazdy lub potrzeb dzięki SEAT Drive Profile. Do wyboru są tryby Normal, ECO, Sport i Individual, a także profile z napędem na obie osie, czyli Off-Road i Snow.

Nowy SUV w gamie hiszpańskiego producenta dostępny jest w 3 wersjach wyposażeniowych – Reference, Style i Xcellence. Ta pierwsza oferuje technologię Full Link, Front Assist, chromowane obramowania osłony chłodnicy i 16-calowe felgi aluminiowe „Design”. Ceny zaczynają się od 77 100 zł za odmianę z 1-litrowym silnikiem TSI o mocy 115 KM z 6-biegową skrzynią ręczną. Alternatywnie można zdecydować się na wysokoprężną jednostki 1.6 TDI o tej samej liczbie koni mechanicznych za kwotę 85 500 zł.

Tagi: News Seat