23.05.2017 17:47

Prawie 40 złotych za 4 godziny parkowania w centrum? Podwyżki w parkometrach już niemal pewne

Za parkowanie w centrum dużych miast zapłacimy prawie dwa razy więcej. Zmiany przewidują też rozszerzenie strefy płatnego parkowania.

Prawie 40 złotych za 4 godziny parkowania w centrum? Podwyżki w parkometrach już niemal pewne
foto: Bartosz Krupa/ East News

Projekt zmian opłat w strefie płatnego parkowania Ministerstwa Rozwoju odczują kierowcy dużych miast. Dzisiejsze stawki w parkometrach już są wysokie, a będzie jeszcze gorzej.

Według projektu zmian pierwsza godzina może kosztować nawet 9 złotych. Druga i trzecia będzie trzeba zapłacić nawet o 20% więcej. Dopiero 4 godzina nie będzie droższa od pierwszej. Nie zmienia to faktu, że za 4 godzinny postój w centrum miasta zapłacimy prawie 40 złotych.

Projekt obejmie również zmiany w czasie płatnego parkowania. Ta przewiduje pobieranie opłat parkingowych w weekendy, które obecnie są za darmo. Ministerstwo Rozwoju swoimi planami uderza także w motocyklistów. Ci będą musieli pogodzić się z traktowaniem na równi z posiadaczami czterech kółek. Do tego czasu motocykliści mają przywilej parkowania za darmo.

Zwiększona zostanie kara za zgubienie, bądź nie opłacenie parkometru. Obecnie wynosi ona 50 złotych, resort jednak nie podaje jaka będzie po zmianach.

Jak tłumaczy Ministerstwo Rozwoju, podniesienie stawek za parkowanie ma na celu walkę ze smogiem oraz promowanie ekologicznego transportu publicznego. Wszystkie pieniądze z parkometrów zasilą budżety samorządowe.

W odpowiedzi na kolejną „dobrą zmianę”, która uderzy w nasze kieszenie, przypominamy decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego twierdzącego, że parkometry w Warszawie działają nielegalnie.

Aleksandra Kopka
Tagi: #parkometry #podwyżki