13.03.2017 10:38

Przepuszczał pieszych. Kierowcy omijali go z prawej strony

Kierowca jadący samochodem wyposażonym w kamerę pokładową postanowił zatrzymać się przed przejściem dla pieszych, w celu przepuszczenia pieszych.

Przepuszczał pieszych. Kierowcy omijali go z prawej strony
foto: kadr z wideo

Okazało się, że jego starania na niewiele się zdały, przynajmniej do pewnego momentu. Auta jadące z naprzeciwka nie zatrzymały się przed „zebrą” – kolejno przejechali prowadzący Forda Focusa i autobus. Najbardziej jednak może dziwić zachowanie osób poruszających się Nissanem Micrą i Fordem Mondeo. Obaj kierowcy ominęli z prawej strony auto wyposażone w kamerę pokładową. W szczególnie niefortunnym momencie manewr wykonał kierujący Fordem Mondeo. Niewiele brakowało do potrącenia przechodniów na przejściu dla pieszych:

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien szczególnie uważać w okolicach przejść dla pieszych, czy przejazdów kolejowych. Należy mieć na uwadze fakt, że przechodzień w starciu z samochodem ma bardzo nikłe szanse na wyjście z incydentu bez większego uszczerbku na zdrowiu. Wielokrotnie potrącenia są śmiertelne.

Problem jest na tyle powszechny, że producenci aut zaczęli montować w swoich modelach aktywne maski, które w momencie uderzenia w pieszego, podnoszą się zwiększając przestrzeń deformacji, co przyczynia się do lepszej amortyzacji podczas upadku.

Niestety nie brakuje kierowców ignorujących przepisy ruchu drogowego. Jednym z większych grzechów zmotoryzowanych jest właśnie omijanie auta zatrzymanego przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa lub wyprzedzanie przed „zebrą”. Wiele z tego rodzaju przewinień zostało zarejestrowanych kamerami pokładowymi lub monitoringu. Jako przestrogę można potraktować film z kierowcą Volkswagena Golfa, mundurowymi omijającymi pojazd, czy pieszym, który został potrącony.

Z kolei jeśli jesteśmy przechodniami, powinniśmy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania i jeśli którykolwiek z pasów ruchu jest pusty, należy wcześniej się upewnić, czy ktoś nim nie jedzie z dużą prędkością.

Tagi: Duperele