11.01.2016 10:17

Renault-Nissan stworzy 10 autonomicznych aut do 2020

Ambitny cel postawił sobie Alians Renault-Nissan, który do 2020 roku chce wprowadzić na rynek aż 10 pojazdów z napędem autonomicznym.

Renault-Nissan stworzy 10 autonomicznych aut do 2020
foto: materiały prasowe

Samoistnie poruszające się auta w przystępnych cenach mają być sprzedawane w USA, Europie, Japonii i w Chinach. Jeszcze w 2016 roku zadebiutować ma pojazd wyposażony w funkcję kontroli jazdy na jednym pasie – umożliwi ona autonomiczne poruszanie się autostradami, jak również miejskimi drogami w warunkach wzmożonego ruchu.

Następnym etapem wdrażania nowych technologii do produkcyjnych aut będzie wprowadzenie w 2018 funkcji kontroli jazdy na wielu pasach. Dzięki temu auto podczas poruszania się autostradą będzie w stanie samoistnie zmieniać pasy oraz w razie konieczności wymijać przeszkody na drodze.

Na 2020 zaplanowano debiut technologii autonomicznej, umożliwiającej jazdę w miejskich warunkach, niezależnie od natężenia ruchu – i to bez jakiegokolwiek angażowania kierowcy.

Wszystko to jest jedynie częścią większego planu, o czym poinformował dyrektor generalny i prezes Aliansu, Carlos Ghosn:

"

Alians Renault-Nissan nieustannie dąży do realizacji podwójnego celu, jakim jest zerowa emisja oraz brak ofiar wypadków na drogach. Dlatego pracujemy nad wdrożeniem technologii autonomicznej jazdy i łączności w pojazdach produkowanych na masową skalę na trzech kontynentach. "

Nowy kierunek rozwoju wyznaczył między innymi w pełni elektryczny Nissan Leaf, który w przeciągu 5 lat produkcji sprzedany został w liczbie ponad 200 000 egzemplarzy. Obie marki na przestrzeni ostatnich lat odnotowały znaczne spadki w liczbie śmiertelnych wypadków z udziałem wyprodukowanych przez nich samochodów. Autonomiczna technologia ma jeszcze poprawić ten odsetek – szacuje się, że błąd kierowcy jest przyczyną aż 90% zdarzeń skutkujących ofiarami śmiertelnymi.

Alians Renault-Nissan dysponuje budżetem badawczo-naukowym w wysokości 5 miliardów dolarów. Technologiczny rozwój przyspieszyć ma współpraca inżynierów obu marek w ramach jednego zespołu. Na początku stycznia 2016 roku stanowisko dyrektora ds. technologii objął Ogi Redzic, który wcześniej związany był z Nokią, NAVTEQ i Motorolą.

Nissan w kooperacji z brytyjską firmą architektoniczną jest także w trakcie opracowywania innowacyjnej stacji przyszłości dla aut elektrycznych.

Tagi: #Nissan #Renault