24.08.2016 11:12

Rok „anglików” w Polsce – statystyka wypadków

Możliwość rejestrowania samochodów z kierownicą po prawej stronie pojazdu miała sprowadzić na nasze drogi armagedon. MSWiA przygotowało raport analizujący udział „anglików” w statystykach wypadków – zapoznając się z nim można dojść do ciekawych wniosków.

Rok „anglików” w Polsce – statystyka wypadków
foot: materiały prasowe

Właściciele aut kupowanych w Wielkiej Brytanii przez długi czas walczyli o prawo użytkowania swoich samochodów w Polsce. Początkowo sprowadzone z Wysp auto można było legalnie zarejestrować dopiero po zrobieniu przekładki – koszt przeróbki potrafił często stanowić nawet równowartość sprowadzonego samochodu.

15 sierpnia 2015 roku weszły w życie przepisy pozwalające na korzystanie z „anglików” w Polsce bez konieczności modyfikowania układu kierowniczego. Spodziewano się skokowego wzrostu popularności tego typu aut i idącego za tym zwiększenia liczby wypadków na drogach z powodu niedostosowania samochodów z kierownicą po prawej stronie do specyfiki ruchu prawostronnego.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, obawy związane z „anglikami” jednocześnie potwierdziły się i nie spełniły. Jak to możliwe?

Przede wszystkim pomylono się co do skali zjawiska. Polacy wcale nie zaczęli masowo rejestrować samochodów importowych z Wielkiej Brytanii – w ciągu pierwszych 12 miesięcy obowiązywania umożliwiających to przepisów zarejestrowano tylko 500 pojazdów tego typu.

W związku z tym także wpływ tych aut na bezpieczeństwo na polskich drogach jest całkowicie pomijalny. Z danych ministerstwa wynika, że kierowcy „anglików” spowodowali 4 wypadki i 83 kolizje drogowe.

Łącznie między 15 sierpnia 2015 a 15 sierpnia 2016 kierowcy samochodów z kierownicą po prawej stronie brali udział w 11 wypadkach i 123 kolizjach. W skali kraju jest to niedostrzegalna kropla.

Inaczej jednak spojrzy się na te dane, gdy porówna się statystyki nie tylko pod względem ilościowym, ale także jakościowym. W ciągu roku wypadek spowodował 1 na 125 kierowców samochodów z kierownicą po prawej stronie.

Z zestawienia za 2015 rok wynika, ze na polskich drogach miało miejsce łącznie 21 299 wypadków. Liczba samochodów poruszających się w tym czasie po naszym kraju została oszacowana na 20 003 063 pojazdy.

Jak więc łatwo wyliczyć, wypadek powodowany był niemal co 1000 kierowcę – dokładnie rzecz ujmując, zdarzał się 1 na 939 kierowców. Przy porównaniu tych wyliczeń widać, że różnica jest znacząca.

A Waszym zdaniem jeżdżenie „anglikiem” po polskich drogach jest bezpieczne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News