24.03.2017 12:34

Rząd do seniorów: Przestańcie prowadzić, a dostaniecie zniżki na pogrzeb

Wypadki powodowane przez starszych kierowców to poważny problem w Japonii. Nic więc dziwnego, że władze próbują coś z tym zrobić.

Rząd do seniorów: Przestańcie prowadzić, a dostaniecie zniżki na pogrzeb
foto: materiały prasowe

Już od jakiegoś czasu realizowany jest program mający na celu zachęcenie starszych osób nieczujących się w pełni na siłach do prowadzenia auta, by dobrowolnie oddały prawa jazdy. Nie ma wątpliwości, że podjęcie takiej decyzji dla każdej z osób nie jest łatwe – to rezygnacja między innymi z ogromnego komfortu. Niektórzy przewrotnie twierdzą, że bez możliwości prowadzenia auta czują się jak bez jednej ręki.

Pytanie brzmi co jeszcze (oprócz m.in. zniżek do sieci restauracji w całym kraju) można zaoferować ludziom, którzy są już za starzy, by prowadzić? Z najnowszego sprawozdania wynika, że rząd chce wprowadzić kolejne zachęty, jakimi są między innymi rabaty na usługi pogrzebowe przeznaczone wyłącznie dla osób, które pozbędą się dokumentów uprawniających do kierowania autami mechanicznymi na publicznych drogach.

Mowa o tańszych usługach świadczonych przez firmę Heiankaku Company zajmującą się organizacją ceremonii oraz związanymi z tymi czynnościami, która działa w okręgu administracyjnym Aichi w Japonii. Jak podaje tamtejsza policja, osoby w wieku powyżej 75 lat były odpowiedzialne za spowodowanie 13,2% śmiertelnych wypadków w 2016 roku. To aż pięcioprocentowy wzrost w stosunku do danych z 2007. I właśnie przez wzgląd na to jakże poważne zagrożenie, władze postanowiły zainterweniować.

Starsi obywatele, którzy dobrowolnie zrezygnują lub już zrezygnowali z prawa jazdy po 1 marca 2017, mogą liczyć na 15% zniżkę w którymkolwiek z 89 zakładach pogrzebowych obsługiwanych przez wspomniane wcześniej przedsiębiorstwo.

Na pierwszy rzut oka pomysł może wydawać się absurdalny, jednak zważywszy na tamtejsze czynniki kulturowo-ekonomiczne, pomysł wydaje się obiecujący. Koszty związane z pogrzebem są bardzo wysokie. Jak podaje japoński dziennik funkcjonujący od 1922 roku – Mainichi – zniżka obejmuje nie tylko członków rodziny, ale także najbliższych krewnych.

Podobne rozwiązania sprawdzają się w Japonii. Dla przykładu w okręgu administracyjnym Osaka oferowane są zniżki na różne artykuły i usługi dla wszystkich seniorów, którzy dobrowolnie oddali prawo jazdy.

Dobry pomysł japońskiego rządu?

Tagi: Duperele