09.03.2016 13:11

Rząd planuje podnieść stawki OC

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Ministerstwo Zdrowia planuje pozyskać dodatkowe pieniądze ze sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń OC.

Rząd planuje podnieść stawki OC
foto: materiały prasowe

Argumentacja resortu jest banalnie prosta – skoro kierowcy powodują wypadki, to powinni składać się na leczenie poszkodowanych. Brzmi logicznie, jednak w rzeczywistości ofiary wypadków drogowych stanowią zaledwie około 15% pacjentów w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Całe zamieszanie spowodowane jest docelowym wzrostem wydatków publicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia z 4,8 do 6% PKB. Sama ustawa ma zostać przygotowana jeszcze w 2016 roku, ale nie wiadomo od kiedy miałaby obowiązywać.

Tymczasem za szpitalne oddziały ratunkowe płaci NFZ. W 2016 Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże SOR łączną sumę 1,1 miliarda zł. Według ekspertów, uzyskanie takiej kwoty z polis wymagałoby podniesienia obecnej stawki o 14%. To może z kolei doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen za OC, co najmniej o 10%.

Same SOR-y miałby być zasilane przez stały ryczałt – idea jest taka, by pieniądze z ubezpieczeń trafiały do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych.

Co ciekawe, dużą część kosztów związanych z ofiarami wypadków drogowych ponoszą inne placówki – w końcu w szpitalnych oddziałach ratunkowych pacjenci zazwyczaj przebywają krótko. Właściwe leczenie odbywa się gdzie indziej, na późniejszym etapie.

Sam pomysł można poddawać w wątpliwość chociażby z tego względu, że ma on na celu obciążenie wszystkich właścicieli aut, a nie np. wyłącznie sprawców wypadków, którzy byli pod wpływem niedozwolonych substancji.

Co sądzicie o tej zmianie?

Tagi: News