18.11.2015 17:41

Seat Ibiza Cupra w pełnej krasie

Hiszpański producent w dniu dzisiejszym po raz kolejny przypomniał wszystkim o swojej zmodernizowanej Ibizie Cuprze – zobaczcie ceny, dane techniczne i galerię.

Seat Ibiza Cupra w pełnej krasie
foto: materiały prasowe

Nie ma co ukrywać, te wszystkie zmiany miały przede wszystkim zredukować ogromną przepaść dzielącą Ibizę, a Polo GTI, czyli jednego z liderów w tym segmencie. Volkswagen Group, jako właściciel obu tych marek, mógł sobie pozwolić na dowolne zapożyczanie danych podzespołów ze znacznie lepiej dopracowanego, bliźniaczego modelu.

Turbodoładowany silnik o pojemności 1.4 l został wyparty przez 1,8-litrową jednostkę wyjętą wprost z Polo GTI, wykorzystującą technologię podwójnego wtrysku, zintegrowane kolektora wydechowego i sterowanej elektrycznie turbosprężarki. Moc wzrosła z 180 do 192 KM. Według niemieckiego producenta, największą zaletą nowego motoru jest brak tzw. „turbodziury", szczególnie często odczuwanej w dolnym zakresie obrotów. Moc jest rozwijana niemalże liniowo, a wskazówka prędkościomierza żywiołowo wkręca się w górny rejestr obrotów, pod czerwone pole.

Moment obrotowy wynoszący 320 Nm, o 70 Nm więcej niż przed modernizacjami, dostępny jest w zakresie 1450-4200 obr./min. Trafia on na przednie koła za pośrednictwem 6-biegowej, ręcznej przekładni.

Nowa Ibiza Cupra pierwszą setkę osiąga już po 6,7 s, a prędkość maksymalna wynosi 235 km/h, zamiast uprzednio deklarowanych 229 km/h.

Stylistycznie, auto wygląda bardzo niepozornie – nie epatuje muskularnością, zupełnie tak samo jak jego starszy brat, czyli Leon Cupra. Przednie i tylne zderzaki w stosunku do bazowego modelu zostały jedynie nieznacznie przeprojektowane.

Nowy elektroniczny dyferencjał XDS ma pozwolić na znacznie szybsze pokonywanie zakrętów. Według producenta, w razie potrzeby system automatycznie przyhamuje wewnętrzne koło, tak aby zapewnić lepszą trakcję na wyjściu z zakrętu.

Prezydent Seata, Luca de Meo, powiedział o ogromnym postępie Ibizy Cupry względem modelu, który zastępuje:

"

Nowa generacja Cupry udowadnia mocny i bezkompromisowy charakter naszej marki. Dzięki wyjątkowej stylistyce i nietuzinkowych osiągach, nowa Ibiza to ucieleśnienie przyjemności z jazdy. "

Ceny zmodernizowanej Ibizy Cupry w polskim salonie zaczynają się od 78 100 zł. Za Volkswagena Polo GTI trzeba zapłacić co najmniej 76 090 zł.

Tagi: News Seat