23.08.2016 10:15

Solaris z tytułem „Autobusu Roku”

Zaprojektowany i produkowany w Polsce autobus Solaris Urbino 12 electric otrzymał prestiżowy międzynarodowy tytuł „Bus of The Year”. Wyróżnienie przyznało jury składające się z ekspertów pochodzących z 20 krajów.

Solaris z tytułem „Autobusu Roku”
foto: materiały prasowe

Polski autobus elektryczny z pantografem pozostawił w pokonanym polu konstrukcje Mercedesa (który pokazał pojazd napędzany gazem ziemnym CNG) oraz Ebusco, Irizara i Van Hoola (ci producenci postawili na konstrukcje elektryczne). Tytuł został przyznany na rok 2017.

Wręczenie statuetki „Bus of the Year” odbędzie się 21 września 2016 na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Specjalistyczne testy porównawcze pojazdów zakończyły się w czerwcu 2016, na ogłoszenie wyników producenci musieli jednak poczekać dwa miesiące.

Konkurs „Bus of The Year” organizowany jest od 1989 roku. Jego organizatorem jest ACE (Association of Commercial Vehicle Editors), czyli Stowarzyszenie Europejskich Wydawców Czasopism Branży Pojazdów Użytkowych.

Zwycięzca, czyli model Solaris Urbino 12 electric to elektryczny autobus miejski dysponujący dwoma niezależnymi systemami ładowania. Energię można uzupełniać przez wpięcie tradycyjną wtyczką do sieci energetycznej lub z wykorzystaniem znanych z trolejbusów pantografów, dzięki którym można podłączyć się do sieci zawieszonej ponad ulicami.

foto: materiały prasowe

Testy eksploatacyjne przeprowadzane były w Brukseli. Badano między innymi przyspieszenie, drogę hamowania, poziom drgań i hałasu, na ocenę wpływ miały także subiektywne wrażenia jurorów.

Autobusom przyglądano się zarówno ze strony kierowcy, jak i pasażera – celem konkursu jest wyłonienie konstrukcji najlepszej pod względem parametrów eksploatacyjnych oraz najwygodniejszych dla pasażerów.

Solaris Urbino 12 electric wyposażony jest w akumulatory o łącznej pojemności 240 kWh. Podczas testów energia była w nich uzupełniana przez opracowaną przez firmę Ekoenergetyka – Polska ładowarki nowej generacji o mocy 80 kW. Demonstrowano także ładowanie za pomocą pantografu.

Jesteście dumni?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News