26.06.2017 11:30

Statystyki straży miejskiej gorsze, od kiedy nie używa fotoradarów

W raporcie opublikowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazano statystyki straży miejskich oraz gminnych za rok 2016. Te spadły drastycznie od momentu zmiany prawa.

Statystyki straży miejskiej gorsze, od kiedy nie używa fotoradarów
foto: Piotr Kamionka/East News

1 stycznia 2016 roku wszedł w życie przepis, który zakazywał straży miejskiej używania fotoradarów. Jak się okazuje był to największy obszar działania tych służb.

"

Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz. U. 2015 r., poz. 1335), która wprowadzając zmiany w odniesieniu do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo i ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz 1137) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 706) odebrała strażom gminnym (miejskim) uprawnienia do kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących. "

Po jego zmianie statystyki straży miejskich oraz gminnych spadły aż trzykrotnie! Według raportu strażnicy miejscy wystawili w 2015 roku aż 921 tysięcy mandatów z czego połowa z nich stanowiły mandaty za przekroczenie prędkości. Tych w 2016 roku mundurowi wypisali już tylko 330 tysięcy, co daje spadek o ponad 60% względem roku poprzedniego.

tabelka 1
tabelka 2

Czy to oznacza, że SM zajmowała się tylko wykroczeniami popełnianymi przez kierowców? Wygląda na to, że tak. Biorąc pod uwagę, że średnia kwota wystawianego mandatu opiewała na 160 zł szybki rachunek daje sumę kilkudziesięciu milionów złotych wpływu w kasie państwa.

Jakie obowiązki mają teraz strażnicy miejscy?

W świetle obecnego prawa strażnicy miejscy oraz gminni mają obowiązek zatrzymać pojazd tylko w momencie złamania przez kierowcę wjazdu w strefę zakazu ruchu. W takim przypadku muszą oni posiadać pełne umundurowanie. Jeśli zachodzi podejrzenie zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu, strażnicy mają prawo uniemożliwić mu dalszego kierowania pojazdem do czasu przybycia policji.

Obowiązkiem mundurowych jest również zająć się zatrzymanymi nieprawidłowo pojazdami. Jeśli te utrudniają ruch lub zagrażają bezpieczeństwu wzywany jest holownik. W innych przypadkach strażnicy mogą założyć blokadę na koło.

W naszym odczuciu zmniejszenie zakresu obowiązków SM z wykluczeniem użycia fotoradarów jest dobrym rozwiązaniem. Nie może być tak, że patrole mundurowe mające w obowiązku pilnować bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców skupiają się tylko na najbardziej dochodowym poletkiem jakim są fotoradary. A co wy myślicie na ten temat?

Czy straż miejska powinna być zlikwidowana?

Aleksandra Kopka
Tagi: Straż miejska MSWiA Straż gminna fotoradary