12.07.2016 14:46

Surowsze kary w nowym taryfikatorze od 2017 roku

Wraz z wprowadzaniem każdych kolejnych zmian w przepisach ruchu drogowego i taryfikatorach mandatów, na polskich ulicach ma być bezpiecznej.

Surowsze kary w nowym taryfikatorze od 2017 roku
foto: Pawel Skraba / East News

Nie inaczej jest i tym razem. Zresztą nie ma co się dziwić podejmowanym działaniom. Patrząc się na to, jakie decyzje ludzie podejmują za kierownicami pojazdów mechanicznych, można złapać się za głowę z niedowierzaniem.

Nie brakuje osób wymuszających pierwszeństwo, rażąco przekraczających dopuszczalny limit prędkości, wyprzedzających w miejscach niedozwolonych, przed pasami, przejeżdżających na czerwonym świetle, jadących pod prąd, prowadzących pojazd mechaniczny pod wpływem alkoholu, powodujących szeroko rozumiane zagrożenie w ruchu lądowym. Dlatego tak często dochodzi do wypadków, przez które Polska przoduje na tle Europy w niechlubnych statystykach wypadków.

Sporą część osób także cechuje agresja za kierownicą, która zdaniem Instytutu Transportu Samochodowego jest spowodowana najczęściej przez stres. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tego typu zachowań są przeświadczenie o anonimowości i bezkarności. Jednak jeśli dojdzie do wystawienia mandatu po 1 stycznia 2017 roku, kary mogą okazać się surowsze.

Minister spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt zmian. Osoby często łamiące przepisy szybciej przekroczą limit punktów karnych, co doprowadzi do utraty prawa jazdy. To reakcja na wzrastającą tendencję do łamania regulacji, o czym świadczy coraz większa liczba rejestrowanych przewinień.

Za spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i ruchu, przewidzianych będzie 6 punktów karnych. Z kolei za poruszanie się po raz kolejny będąc pod wpływem alkoholu i mimo orzeczonego zakazu prowadzenia będzie można „zarobić” 10 punktów karnych.

Za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych kierowcy będą mogli „liczyć” nawet na 5 punktów. O dwa mniej dostaną ci, którzy nie zatrzymali się, by umożliwić pieszym swobodny dostęp do środka komunikacji miejskiej. Zmiany objęły również niestosowanie się do znaków zakazu dotyczących zatrzymania lub postoju pojazdów – 1 punkt karny. 7 punktami ryzykuje się w przypadku nieuprawnionego posługiwania się kartą parkingową. Do tego za korzystanie z kasku ochronnego bez odpowiedniej homologacji można dostać 4 punkty karne.

Mimo sukcesywnego zaostrzania przepisów i masowych odbiorów praw jazdy, wzrasta liczba odnotowywanych przekroczeń. Może to wynikać również z działań policji, która lepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków. 

Czy sądzicie, że planowane zmiany przyniosą w końcu pożądany efekt?

Tagi: News