27.04.2016 14:35

Tesla stworzy tańszy i mniejszy model dla mas

Firma Elona Muska utożsamiana jest głównie z drogimi, luksusowymi samochodami elektrycznymi. Jednak nowe modele mogą odmienić ten wizerunek.

Tesla stworzy tańszy i mniejszy model dla mas
foto: materiały prasowe

Tesla planuje docelowo stać się marką produkującą auta elektryczne za przystępną dla mas cenę. Podczas konferencji w Oslo, dyrektor generalny amerykańskiej firmy – Elon Musk – wspomniał, że już trwają pracę nad mniejszym i tańszym pojazdem niż Model 3. I nie ma co się dziwić. Marka stawiająca na rozwój innowacyjnych technologii musi być przede wszystkim rentowna. A wszystko wskazuje na to, że w wynikach sprzedaży prym wieść będzie najnowszy, najtańszy i najmniejszy produkowany model w gamie.

W momencie debiutu Modelu 3, Musk wspomniał, że samochód w przystępnej cenie był wynikiem czteroetapowego planu zakładającego wprowadzenie na rynek pojazdu elektrycznego dla mas. Najpierw w ofercie marki pojawił się Roadster, następnie Model S, corssover Model X i w końcu nadjechał Model 3 wyceniony na 35 000 dolarów, na który złożono około 400 000 zamówień.

Elon cieszy się z tak ciepłego przyjęcia nowego auta w gamie, przyznając że został on zaprojektowany z zamysłem dotarcia do mniej więcej o połowę mniejszej liczby osób, niż to się w istocie udało. W dodatku amerykański przedsiębiorca jest zdania, że wciąż jest miejsce na rynku dla mniejszego i tańszego samochodu, który mógłby trafić w gusta jeszcze większego grona odbiorców.

W osiągnięciu sukcesu pomóc ma także stale rozbudowywana infrastruktura superwydajnych sieci ładowania, jak również stale zwiększana liczba autoryzowanych serwisów oraz bardziej wydajne baterie. Docelowo cena nowego modelu ma być na tyle atrakcyjna, że niemalże każda osoba będzie mogła sobie na niego pozwolić.

Tesla stale pracuje nad technologiami przyszłości. Elon Musk chce zmaksymalizować efektywność wykorzystywanych w jego samochodach podzespołów, przy jednoczesnej próbie redukcji kosztów związanych z wyprodukowaniem ich. Ponadto marka stara się korzystać w jak największym stopniu z energii generowanej w sposób nieszkodliwy dla przyrody.

Nowy Model 3 ma trafić do masowej produkcji pod koniec 2017 roku. Tak ogromna liczba chętnych oznacza, że niektóre osoby na swój samochód będą musieli poczekać mocno ponad rok. Zakrojony na tak szeroką skalę sukces niesie ze sobą także pewne problemy strategiczne – Elon Musk obecnie szuka sposobów na zwiększenie mocy produkcyjnych.

Obecnie na rynku polskim spośród mniejszych samochodów elektrycznych można zdecydować się między innymi na np. BMW i3 za kwotę ponad 150 000 zł, Nissana Leafa za 128 000 zł oraz Renault Zoe za 90 000 zł.

Dowiedzcie się jakie są korzyści z posiadania auta elektrycznego.

Tagi: #News #Tesla