19.03.2016 22:13

Toyota GT86 po faceliftingu

Japoński producent samochodów pokazał zdjęcia sportowego coupe – GT86 – po modernizacjach. Auto zadebiutuje na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku.

Toyota GT86 po faceliftingu
foto: materiały prasowe

Nowe są światła LED z przodu i z tyłu, przeprojektowano także zderzaki. Nadkola z kolei wypełniają aluminiowe felgi w innym wzorze. Kolor lakieru prezentowanego na zdjęciach egzemplarza przywodzi na myśl bliźniacze Subaru BRZ, tak samo zresztą jak ozdoba dekoracyjna po boku – wyparła ona logo „86”.

Według producenta wnętrze zostało wykończone lepszej jakości materiałami – fotele wyłożono Alcantarą i skórą, z którą kontrastują srebrne przeszycia. W modelu po liftingu kierownica z umieszczonym centralnie logo „86” jest teraz wielofunkcyjna.

Pod maską wiele się nie zmieniło – wciąż pod nią pracuje ten sam 2-litrowy silnik typu bokser, jednak w najnowszym wydaniu legitymuje się subtelnie większą mocą i maksymalnym momentem obrotowym, które wynoszą adekwatnie 205 KM zamiast 200 KM oraz 212 Nm względem poprzednich 205 Nm.

Toyota GT86 2

Dodatkowo nieco inaczej zestrojono zawieszenie ulepszając amortyzatory i sprężyny. Toyota twierdzi, że GT86 jest teraz łatwiejsze w opanowaniu i cechuje je większa zwinność. Z kolei zmienione przełożenia skrzyni biegów mają przekładać się na lepsze osiągi auta. Nowością jest także system wspomagający ruszanie na wzniesieniu, czyli Hill Start Assist (HAC).

Toyota GT86 jest obecna na rynku od 2012 roku – stylistycznie samochód przypomina koncepcyjny model FT-HS zaprezentowany na Detroit Motor Show w 2007 roku. Duży wpływ na produkcyjną wersję tego samochodu miała decyzja japońskiej marki – w 2008 roku przejęła ona 16,5% udziałów Subaru. W wyniku współpracy obu firm powstał silnik FA20.

W 2011 roku zaprezentowano kolejny koncept – FT-86 II Concept. Następnie – jeszcze w tym samym roku – pokazano pierwszą produkcyjną Toyotę GT86 na targach Tokyo Auto Show. Chętnych na ten model w przedsprzedaży znalazło się 7000 osób, a na bliźniacze BRZ – 3500.

Nazwa modelu nawiązuje do legendarnego auta znanego pod szyldem AE86, czyli pojazdu świetnie sprawdzającego się w jeżdżeniu kontrolowanymi poślizgami.

Tagi: News Toyota