05.10.2016 19:13

UOKiK: Mazdy mogą się samoistnie zapalać

Przez 13 lat sprzedawano w Polsce samochody Mazda z wadą fabryczną, przez którą mogą się samoistnie zapalić. Producent apeluje o sprawdzanie w ASO czy samochody są bezpieczne – my podajemy pełną listę modeli i numerów VIN zagrożonych pojazdów.

UOKiK: Mazdy mogą się samoistnie zapalać
foto: materiały prasowe

Wasi znajomi mają Mazdę? Pokażcie im tę wiadomość – to może uratować im życie.

Informację o niebezpieczeństwie przekazał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta importer marki. Niezwłocznego przebadania wymagają następujące modele:

  • 323/323F – modele BG, BA, BB, BC, CB
  • 626/MX-6 modele GE, GF
  • 121 – model DB
  • Demio – model DW
  • MX-3 - model EC
  • MPV – model LV
  • 929 – model HD

Wada występuje w samochodach wyprodukowanych w Japonii i Stanach Zjednoczonych w latach 1989–2002. W Polsce sprzedano 4 729 pojazdów zagrażających użytkownikom, producent zadeklarował jednak gotowość do przeprowadzenia akcji serwisowej także wśród aut, które zostały sprowadzone do naszego kraju jako używane.

UOKiK ujawnił informację jaka jest przyczyna powstawania niebezpieczeństwa samoistnego podpalenia.

"

Mogło wystąpić nałożenie w czasie produkcji zbyt dużej ilości smaru na styki elektryczne wewnątrz włącznika zapłonu. Z upływem czasu, na skutek ciepła wytwarzanego przez iskrzenie podczas używania włącznika, mogło dojść do zwęglenia smaru, który mógł gromadzić się na stykach (ruchomym i nieruchomym), zmniejszając właściwości izolacyjne wewnątrz włącznika. Wraz z upływem czasu styki mogą zacząć - bez jakiegokolwiek działania na włącznik zapłonu - przewodzić prąd elektryczny, co może spowodować wydzielanie ciepła przez włącznik objawiające się wydobywaniem dymu i powodując niebezpieczeństwo powstania pożaru. "

Pełna lista numerów VIN zagrożonych wadą aut znajduje się w tym pliku PDF. Warto jednak pamiętać, że jeśli Mazda nie została zakupiona w Polskim salonie, nie będzie uwzględniona w tym zestawieniu – żeby zbadać, czy istnieje niebezpieczeństwo samozapłonu, należy udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Dokładnych informacji o kampanii udziela Mazda Motor Logistics Europe pod numerem telefonu 22 318 19 86.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News