21.03.2016 10:38

Uber zamówił ponad 100 000 Mercedesów klasy S

Amerykańskie przedsiębiorstwo, oferujące platformę technologiczną do rezerwowania usług transportu samochodowego, zdecydowało się na zakup co najmniej 100 000 Mercedesów klasy S – poinformował niemiecki „Manager Magazin”.

Uber zamówił ponad 100 000 Mercedesów klasy S
foto: materiały prasowe

Ponadto Uber ma pomysł na to, jak drastycznie zwiększyć swoją rentowność – kluczem do sukcesu jest zastąpienie kierowców inteligentnymi systemami autonomicznymi. Nad takimi rozwiązaniami pracuje wiele marek samochodowych, w tym Volkswagen, Audi, Daimler, BMW, Tesla, Volvo, GM a także przedsiębiorstwa produkujące podzespoły – między innymi Bosch i Continental.

Jednak klasa S – na którą Mercedes w całym 2015 roku znalazł 100 000 nabywców – nie korzysta jeszcze z dobrodziejstw technologii autonomicznej. Za to może zostać uzbrojona w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo, w tym między innymi asystentów ruszania na wzniesieniu, martwego pola, utrzymywania pasa ruchu, jazdy nocnej, rozpoznawania znaków i układu hamulcowego BAS.

Wspomagają kierowcę także automatycznie włączające się światła, kamera cofania z liniami pomocniczymi, system automatycznego utrzymywania odległości Distronic Plus z asystentem układu kierowniczego i pilotem Stop & Go. Jeśli już dojdzie do kolizji, w odpowiednich sytuacjach zadziałają hamulec z funkcją rozpoznawania pieszych, szereg poduszek powietrznych – w tym nadokienne – oraz aktywna maska silnika z funkcją ochrony pieszych.

To już nie pierwszy raz kiedy Uber oświadcza, że nosi się z zamiarem zakupu autonomicznych aut. Już wcześniej firma ta była zainteresowana samodzielnie poruszającymi się Teslami. Ba, amerykańskie przedsiębiorstwo w 2015 roku testowało takie rozwiązania na ulicach Pittsburgha, w okolicach Centrum Zaawansowanych Technologii należącego do Uniwersytetu Carnegie Mellon.

Jak się jednak okazuje, same marki samochodowe są ostrożne w robieniu interesów z relatywnie nowymi firmami, które mogą zaburzyć aktualny model biznesowy oparty na produkcji i sprzedaży samochodów. Przedstawicielstwo jednej z firm wspomniało co sądzi o transakcjach z Uberem:

"

Nie chcemy skończyć jak Nokia ze swoim zestawem głośnomówiącym, który przez jakiś czas był niebywale opłacalny, po czym nagle zniknął. "

Z drugiej jednak strony Uber ma bardzo szerokie pole manewru, a to dlatego, że jest bardzo dużo firm inwestujących ogromne pieniądze w technologie autonomiczne – do gry wchodzi coraz to więcej marek nie tylko motoryzacyjnych. Nad rozwojem tego typu technologii pracuje także Google.

Atak na kierowców Ubera

W nocy z 18 na 19 marca 2016 roku w Warszawie doszło do ataków na 6 samochodów należących do kierowców Ubera. Sprawcy oblali auta ofiar ciemną substancją. W związku z zaistniałym okolicznościami, zostało wszczęte postępowanie. Polskie przedstawicielstwo amerykańskiej firmy wyszło naprzeciw poszkodowanym i zaoferowało wsparcie przy składaniu zawiadomień na policję, gwarantując przy tym również pomoc prawników.

Samą akcję poparła jedna ze społeczności taksówkarskich:

Internauci nie kryli swojego oburzenia i bardzo negatywnie wypowiadali się na temat zarówno samego incydentu, jak i tego, w jakim tonie został napisany post. Jednocześnie większość z nich deklarowała chęć zrezygnowania z przewozów oferowanych przez firmy taksówkarskie. O tym, że to nie były puste słowa, może wskazywać znacznie zwiększona liczba kursów świadczonych przez Ubera po tych wydarzeniach. Zatem sama akcja miała skutek odwrotny od zamierzonego.

Tagi: News Mercedes