02.08.2016 09:03

Ursus wyprodukuje wodorowy autobus

Powoli obserwujemy jak napędy elektryczne oraz wodorowe zaczynają zastępować tradycyjne silniki spalinowe. Na rozwój nowoczesnych technologii stawia również Ursus.

Ursus wyprodukuje wodorowy autobus
foto: materiały prasowe

Ceny paliw utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie, w dodatku wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne regulacje ściśle określające emisję spalin. W międzyczasie wzrasta fascynacja ludzi autami elektrycznymi, dowodem czego jest oszałamiająca wręcz liczba zamówień, jakie złożono na Teslę Model 3. Ten samochód ma szansę stać się pierwszym masowo wytwarzanym autem elektrycznym.

Jednak do gry włączyć mogą się również inni producenci. Chodzi o to, że w przypadku silników spalinowych sprostanie restrykcyjnym normom wymaga ogromnych nakładów finansowych, z czym poradzić sobie nie mogły nawet największe marki, takie jak Volkswagen, Mitsubishi oraz Nissan.

O znacznie niższej barierze wejścia na rynek można mówić przede wszystkim w przypadku aut elektrycznych. Za to są i tacy producenci, którzy chcą wykorzystać swoją szansę, opracowując pojazdy napędzane wodorem. Taki ambitny plan ma polska firma Ursus. Przedstawiciele tej marki zapowiedzieli stworzenie pierwszego autobusu wodorowego – informuje Dziennik Wschodni. Do tego polski wytwórca chce powalczyć o kontrakt na dostawę do wojska 841 pojazdów terenowych, aż w 70% składających się z części wyprodukowanych w kraju nad Wisłą.

W działaniach z zakresu rozwoju nowoczesnych technologii Ursusa wspiera Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Energii, z wiceministrem Mateuszem Morawieckim na czele. Już od kilku miesięcy podejmowane są działania mające na celu podjęcie produkcji autobusów i samochodów wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Na rozroście tego sektora mogłaby skorzystać Polska, zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekonomicznym.

Według wstępnych planów, wodorowy autobus mógłby być wykorzystywany w trasie, dzięki maksymalnemu zasięgowi oscylującemu wokół 400 kilometrów. Pojazd ma zadebiutować na targach w Hanowerze. Ponadto przedstawicielstwo Ursusa chce, by ich autobusy elektryczne obsługiwały lotnisko Lublin. To tylko dowód na to, jaki potencjał w nowoczesnej technologii dostrzega polska firma.

Obecnie na ulicach samego Lublina można natknąć się na elektryczne, 12-metrowe autobusy Ekovolt, właśnie opracowane przez tę markę. Baterie pozwalają na pokonanie dystansu około 100 kilometrów na jednym ładowaniu, które trwa około 6 godzin.

Jak Wam się podobają plany Ursusa?

Tagi: News