18.08.2016 13:39

Więcej punktów za przewinienia w nowym taryfikatorze

MSWiA zapowiedziało racjonalizację taryfikatora mandatów – znajdujący się w fazie uzgodnień międzyresortowej projekt zakłada zwiększenie liczby punktów karnych za popełniane wykroczenia.

Więcej punktów za przewinienia w nowym taryfikatorze
foto: policja.pl

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Jarosław Zieliński – wiceszef MSWiA – podkreśla, że kary w ogólności nie zostaną podniesione, mając zapewne na myśli wysokość mandatów.

Minister zdradził, że pomysły na zaostrzenie systemu pojawiły się w resorcie – na razie jednak zostały one odrzucone.

"

To nie jest projekt rozporządzenia represyjnego. Ono raczej będzie racjonalizowało pewne obszary, jeżeli chodzi o karanie punktami karnymi za poszczególne wykroczenia, ale nie będzie zwiększało kar w ogólności. Nie jest jego założeniem to, żeby kary były większe. "

Czego w praktyce mogą spodziewać się kierowcy po 1 stycznia 2017? Wbrew słowom ministra, propozycje zakładają mocno odczuwalne różnice.

5 punktów karnych mają otrzymywać kierowcy, którzy będą przejeżdżać po chodniku i pasach lub wyprzedać z niewłaściwej strony. Obecny taryfikator nie przewiduje za to obciążania kont kierowców.

6 punktów karnych dostaną kierujący, którzy spowodują stłuczkę na drodze wewnętrznej. To także nowa pozycja w zestawieniu.

Z 5 na 7 punktów wzrośnie kara za nielegalne parkowanie na „kopercie”. Dwukrotnie wrośnie liczba punktów przyznawanych na niezapięcie pasów bezpieczeństwa (z 2 do 4), brak kasku podczas jazdy na jednośladzie (z 2 na 4) i zignorowanie znaku „Stop” (z 1 na 2).

Konsultacje między poszczególnymi ministerstwami jeszcze trwają, więc taryfikator może się jednak zmienić. MSWiA informuje, że nowe przepisy mogą w niektórych przypadkach zmniejszyć liczbę punktów otrzymywanych przez kierowcę – kary za „mniejsze przewinienia” mają się nie sumować.

Co sądzicie o „zracjonalizowaniu” przyznawania punktów karnych?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Newsy