26.02.2016 14:53

Wymagane nowe zdjęcia do prawa jazdy

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem z dnia 24 lutego 2016 roku, zmieniono wymogi dotyczące zdjęć.

Wymagane nowe zdjęcia do prawa jazdy
foto: materiały prasowe

Nawet na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa znajdziemy przedawnione informacje – ostatnio aktualizowane 29 grudnia 2015 roku – z których jednoznacznie wynika, że zdjęcie:

"

Powinno przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Głowa musi być ustawiona tak, aby było widać lewy półprofil z widocznym lewym uchem. Twarz musi być równomiernie oświetlona. "

Co innego znajdziemy w dokumencie z 24 lutego 2016 roku. W rozdziale drugim zawarto następujący zapis:

"

Kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. "

Oznacza to, że na zdjęciu osoba ma przyjąć pozycję frontalną, a nie tak jak wcześniej – lewy półprofil z widocznym lewym uchem.

Co ciekawe, większość zakładów fotograficznych nie było przygotowanych na te zmiany. W praktyce oznacza to, że wielu petentów i niczemu winnych fotografów wykonało błędne zdjęcia. Zatem spora liczba osób nadaremnie zmarnowała swój czas i pieniądze.

Rozporządzenie z 24 lutego 2016 roku znajdziecie tutaj.

Aparaty kompaktowe i ich zalety

Weronika Domoradzka
Tagi: News